Luboš Dudek

Jsem členem skupiny 1. houslí od roku 2006.

Studium


Jsem absolvent Konzervatoře v Plzni (Radka Beranová), International Menuhin Music Academy ve Švýcarsku (Alberto Lysy) a AMU v Praze (Jiří Tomášek). Byl jsem soukromým žákem Jana Talicha. Absolvoval jsem mistrovské interpretační kurzy Yfraha Neamana a Ericha Gruenberga.

Když nejsem v Rudolfinu...


Hrál jsem sólově mj. s Plzeňským rozhlasovým orchestrem (Ravelova rapsodie Tzigane, Sibeliův koncert), z několika rozhlasových nahrávek bych zmínil 3. sonátu „V rumunském lidovém stylu“ George Enesca. Každoročně vystupuji na letních koncertech ve Švédsku.

Ocenění


Během studií jsem získal 3. cenu na Kocianově houslové soutěži, 3. cenu na soutěži konzervatoří a do třetice 3. cenu na Renata Molinari – Taylor Stipendien Wettbewerb ve švýcarském Gstaadu.

Hudba, kterou mám rád


V určitém období jsem hodně poslouchal Sibelia, v jehož fantazijní hudbě se odráží nedozírnost a neposkvrněná krása severské přírody. Dnes mám rád spíše Griega pro jeho intimní lyriku. Z houslových skladeb mě fascinuje Bruchova Skotská fantazie, jednak svojí „houslovostí“, místy až extatickou melodikou, a opojným přeléváním krásných harmonií a barev. Ale je mnoho dalších…