Marie Dvorská

Prague Collegium
Prague Royal Orchestra

Obrázek 230927_cf_byckov_hadelich_webres_27_-c-_petrahajska.jpg

Hře na housle se začala věnovat ve čtyřech letech pod vedením svého otce PhDr. Ladislava Dvorského. O rok později se stala žákyní pražské LŠU ve Voršilské ulici ve třídě prof. Zdeňka Vyorala, který ji úspěšně připravil na přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř. Zde byla čtyři roky posluchačkou prof. Václava Snítila, v jehož třídě pokračovala dalších pět let na Akademii múzických umění v Praze. Vzdělání si dále prohloubila dvouletým postgraduálním studiem na Musikhochschule Winterthur Zürich u prof. György Pauka, u kterého později studovala také soukromě na Královské hudební akademii v Londýně.

K jejím největším soutěžním úspěchům patří 1. cena na Mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí z roku 1991, kde obdržela již dříve zvláštní ocenění – diplom za interpretaci skladeb Henryka Wieniawského. V letech 1994–1999 se každoročně zúčastňovala Mezinárodní letní akademie „Praha–Vídeň–Budapešť“ v rakouském Semmeringu, kde spolupracovala s významnými houslovými pedagogy (Igor Ozim, Eszter Perenyi, György Pauk). O dva roky později získala 3. cenu v mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů. V roce 1997 a opakovaně v roce 1998 jí bylo uděleno stipendium do New Yorku na studium v Meadowmount School of Music, kde byla posluchačkou a později i asistentkou prof. Stephena Shippse.

V roce 2003 byla vybrána jako jediná uchazečka z České republiky k účasti na sedmitýdenních mezinárodních mistrovských houslových kurzech Keshet Eilon v Západní Galileji v Izraeli, které jsou pod patronací Maestra Shlomo Mintze. V Izraeli měla možnost se zdokonalit též u Eduarda Grache. V roce 2003 a opakovaně roku 2004 se v Anglii účastnila Londýnských mistrovských houslových kurzů u prof. G. Pauka. V roce 2013 vedla masterclass na hudební škole British School Al Khubairat v Abú Dhabí v rámci koncertního turné České filharmonie do Spojených arabských emirátů.