Jiří Ševčík

od
ledna 1996

Obrázek jiří-ševčík.jpg

Na housle začal hrát již v šesti letech a záhy se ho ujal profesor Jiří Bezděkovský, emeritní koncertní mistr Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od svých jedenácti let soukromě studoval u profesora Jaroslava Foltýna z Pražské konzervatoře. Poslední ročník konzervatoře absolvoval ve třídě profesora Pavla Kudeláska. Již ve svých dvaceti letech jako nejmladší uchazeč vyhrál konkurzy do Pražského komorního orchestru a do České filharmonie. Jako člen České filharmonie ještě po tři roky soukromě studoval u profesorky pražské AMU Nory Grumlíkové. Aktivně spolupracoval rovněž s Pražskou komorní filharmonií, Orchestrem Národního divadla a prestižním komorním souborem L'armonia Terrena. Každoročně se účastní jako pedagog mezinárodních komorních a orchestrálních kurzů Ameropa. Věnuje se také práci s mládeží na výchovných koncertech v rámci České studentské filharmonie a sociálně-hudebnímu projektu Idy Kelarové na pomoc romským dětem. Mnoho let hraje s romským sborem Čhavorenge a absolvuje s ním jak pravidelná letní soustředění, tak i domácí a zahraniční vystoupení.

Jako dlouholetý předseda dobročinné neziskové Společnosti na ochranu památek obce Svatý Jan pod Skalou se věnuje obnově a ochraně kulturního dědictví. Pořádá koncerty klasické hudby a je velmi činný i jako spisovatel, napsal šest knih a publikací s monografickou tématikou o historii a současnosti Svatého Jana pod Skalou a přírodě Českého krasu. Ve volném čase se věnuje studiu místní historie a fotografuje přírodu. Jako laureát matematické olympiády se kdysi rozhodoval, zda bude pokračovat ve studiu houslí, nebo nastoupí dráhu vědeckou, ale z technických oborů mu zůstal alespoň koníček. Od svých 14 let se věnuje počítačové grafice. Patří k zakladatelům a hlavním donátorům místního Svatojánského muzea. Nejraději aktivně odpočívá ve své okrasné a zeleninové zahradě a relaxuje ve své truhlářské dílně. Rád chodí po horách, rybaří, jezdí na kole a včelaří.