Jiří Hudec

Nástroj
kontrabas

Členem České filharmonie
od 
června 1977

Účinkuje v souborech
Duo di basso
Virtuosi di basso
Filharmonický oktet

Po brněnské konzervatoři absolvoval v roce 1977 JAMU ve třídě profesora Jiřího Bortlíčka. Zúčastnil se několika mezinárodních soutěží. Z Markneukirchenu si v roce 1977 odvezl 2. cenu a z Isle of Man o rok později 1. cenu. V roce 1979 získal 3. cenu na prestižní soutěži ARD V Mnichově, přičemž první nebyla udělena.
Roku 1978 měl samostatný recitál ve Wigmore Hall v Londýně a s Anglickým komorním orchestrem premiéroval v Queen Elisabeth Hall koncert pro kontrabas Richarda Rodneyho Bennetta. V letech 1990–2018 působil v České filharmonii jako první kontrabasista.
Pořídil řadu sólových i komorních nahrávek pro Český rozhlas, ARD a gramofonové firmy jako Bonton, Pony Canyon, Bayer, Praga a Artesmon. V roce 1999 vystoupil jako sólista na festivalu Pražské jaro s koncertem h-moll Giovanniho Bottesiniho. V roce 2011 účinkoval spolu s Michinori Bunya a Nabilem Shehatou na Hudebním Festivalu v Soulu v orchestru 90 kontrabasů.
Pravidelně ale spolupracuje s celou řadou dalších předních hráčů a ansámblů, jako např. Stamicovo, Pražákovo, Kocianovo nebo Škampovo kvarteto. S houslistou Bohuslavem Matouškem natočil komplet Mozartových chrámových sonát, s Josefem Sukem a Virtuosi di Praga Koncertantní symfonii Karla Ditterse von Dittersdorfa, se Stamicovým kvartetem Kvintet pro sólo kontrabas a smyčcový kvartet Oldřicha Flosmana.
Od roku 1980 vyučuje na pražské HAMU, v roce 2007 byl jmenován profesorem hry na kontrabas. Od roku 2001 vyučuje také na prestižní Royal Northern College v Manchesteru. Je zván do porot kontrabasových soutěží (Brno, Ankara 2015, ARD Mnichov 2016) a jako pedagog i sólista se zúčastňuje řady interpretačních kurzů – Toyama, Memanbetsu, Detmold, Drážďany, Glasgow, Peking, Royal Academy of Music Londýn, pravidelně International Summer Academy Semmering (Rakousko).