Jan Keller

Noční Optika
Transitus Irregularis

Obrázek jan-keller.jpg

Po studiích na Pražské konzervatoři u profesora Jaroslava Kulhana absolvoval AMU pod vedením profesora Josefa Chuchro. Jako student se též zúčastnil mistrovských kurzů u Miloše Mlejnika v Klagenfurtu a u Raphaela Wallfische v Londýně. V letech 1998–2010 byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od roku 2006 pedagogicky působí na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Velmi rád se věnuje hudbě komorní (a další), ale důležitou protiváhou k hudbě „klasické“ je pro něj vystupování s jazzovými formacemi, kde může střídat violoncello s baskytarou. Jeho kapela Noční Optika hraje téměř v nezměněné sestavě od roku 2002 výhradně původní hudbu a vydala již 6 CD.

Od roku 2008 spolupracuje s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou v jejím kvartetu, s nimiž nahrál live desku Jana Koubková 65 a studiové desky Mýdlové bubliny a A tak si jdu…

Se seskupením Transitus Irregularis v roce 2012 natočili spolu s kytaristou Miroslavem Noskem zhudebněné básně Bohuslava Reynka. Nahrávka vyšla jako kniha básní a grafik tohoto umělce s vloženým CD u nakladelství Petrkov pod názvem Pod prahem svítá.

Rád poslouchá dobrou hudbu napříč žánry a na jeho playlistu bývá Lenka Dusilová, Zuzana Navarová, Suzanne Vega, Jan Spálený, Dežo Ursiny, Vladimír Mišík, Sting, Eric Clapton, skladatelé Bohuslav Martinů, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Herbie Hancock, Jimi Hendrix a mnoho dalších.