Jan Jouza

Cimbálová muzika České filharmonie
Variace Praha

Obrázek jan-jouza.jpg

Po studiu na konzervatoři v Praze u profesora Vladimíra Rejška a absolvování pražské HAMU ve třídě profesorky Nory Grumlíkové působil jako koncertní mistr Severočeské státní filharmonie v Teplicích. Od března 1987 byl zaměstnán v orchestru Smetanova divadla, kde se úspěšně zúčastnil konkursu na zástupce koncertního mistra.

Uplatňuje se také jako komorní hráč. Byl členem Českého komorního orchestru a s Pražským barokním souborem nahrál šest sonát Jana Dismase Zelenky pro Studio Matouš. Od roku 2010 pořádá koncertní cyklus Tóny architektury, který umožňuje posluchačům díky hudbě poznávat historii a krásu pražských paláců a sálů.

V roce 1997 založil Komorní soubor Variace s cílem interpretovat na koncertech nejen známé skladby, ale i méně hraná díla autorů 19. a 20. století ve variabilním instrumentálním obsazení. Kromě řady vystoupení v České republice se soubor prezentoval na koncertech ve Švýcarsku, v Polsku a v Německu. Spolupracoval s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Nahrávka Komorního souboru Variace, později Variace Praha, s díly A. Capleta, O. Respighiho a A. Schönberga získala v květnu 1999 nejvyšší ocenění francouzského odborného časopisu Répertoire. Nová nahrávka souboru u vydavatelství Artesmon z roku 2018 obsahuje hudbu W. A. Mozarta, J. S. Bacha, J. Haydna, A. Vivaldiho, J. Suka, A. Dvořáka a B. Smetany.