Eduard Šístek

Členem České filharmonie
od srpna 2012

Obrázek eduard-šístek.jpg

Studoval na Pražské konzervatoři u Jaroslava Kulhana a na AMU (bakalářské a navazující magisterské studium) u Mikaela Ericssona. V rámci programu Erasmus absolvoval roční studijní pobyt ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien pod vedením Reinharda Latzka. Během studií se účastnil řady mistrovských kurzů doma i v zahraničí. Spolupracoval s Mladoboleslavským komorním orchestrem, Státním komorním orchestrem Žilina, Czech Virtuosi, Komorní filharmonií Pardubice, Moravskou filharmonií Olomouc, Severočeskou filharmonií Teplice a Karlovarským symfonickým orchestrem. Sólově vystoupil také s Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka. Nahrál řadu skladeb pro Český rozhlas, například Chačaturjanův Koncert e moll se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera. S kolegy Václavem Petrem a Ivanem Vokáčem provedl Pendereckého Concerto grosso pro tři violoncella s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Vystoupil na festivalu Pražské jaro, na Mezinárodním hudebním festivalu Fryderyka Chopina, na festivalu Třeboňská nocturna, v rámci cyklu koncertů Studio Live Českého rozhlasu a Českého spolku pro komorní hudbu. Koncertoval v Holandsku, na Slovensku, v Německu a Izraeli. Od sezony 2016/2017 byl zařazen na Listinu mladých umělců Českého hudebního fondu.
Čtyřikrát zvítězil na mezinárodní violoncellové soutěži v rakouském Liezenu. Stal jsem se absolutním vítězem soutěže Prague Junior Note a vítězem soutěží o stipendium společnosti YAMAHA a Talents for Europe. Obdržel Cenu Olega Podgorného „pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka“ soutěže Pražské jaro 2012.

Je laureátem Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně, Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec a držitelem ocenění „New Master on Tour 2015“ (The International Holland Music Sessions).
Jako posluchač ocení kvalitní a dobře zahranou hudbu nejrůznějších období a žánrů. Po stránce interpretační ho baví skladby Bohuslava Martinů a se zájmem objevuje i moderní díla pro violoncello, která se provádějí jen vzácně.