Orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém založení v roce 1896 stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem a již před 1. světovou válkou si na evropských scénách vybudovala značné renomé. Do historie orchestru se během více než sto dvaceti let jeho existence zapsala celá řada českých i zahraničních osobností.

Dirigenti České filharmonie
Dirigenti

V sezoně 2018/2019 tvoří dirigentský tým České filharmonie tři muži. Kromě budoucího šéfdirigenta a uměleckého vedoucího Čajkovského projektu Semjona Byčkova s orchestrem pravidelně spolupracují také designovaní hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Profil orchestru
Profil orchestru

Česká filharmonie odehrála svůj první koncert 4. ledna roku 1896. V Rudolfinu tehdy pod taktovkou samotného Antonína Dvořáka uvedla čistě dvořákovský program, jehož součástí byla i světová premiéra skladatelových Biblických písní č. 1 až 5.

Členové orchestru
Členové orchestru

Přes 120 hudebníků 16 nástrojových skupin v jedinečné souhře. Hudební mistrovství každého filharmonika se společně s dirigentovým pojetím skladby podílí na nezaměnitelném zvuku orchestru České filharmonie.

Orchestrální akademie
Orchestrální akademie

Česká filharmonie má zájem na výchově dalších generací špičkových hudebníků, kteří mohou v budoucnu usednout do jejích řad. Proto od sezony 2012/2013 každoročně vypisuje orchestrální akademii.

Soutěže
Soutěže

U příležitosti 100 let od založení samostatného Československa se Česká filharmonie rozhodla vypsat interpretační a skladatelskou soutěž pro mladé hudebníky.

Umělecká rada
Umělecká rada

Podpora a kontrola vysoké umělecké úrovně orchestru, tak by se dal popsat hlavní úkol umělecké rady. Zasedají v ní koncertní mistři a vedoucí nástrojových skupin České filharmonie.

Historie
Historie

Během více než 120leté historie se v čele orchestru i na jednotlivých partech vystřídalo mnoho tvůrčích osobností, které budovaly jeho vynikající jméno u nás i ve světě. Poutavý příběh České filharmonie zkrátka stojí za pozornost.

Volná místa
Volná místa

Aktuální přehled volných pracovních pozic v orchestru i správním aparátu České filharmonie.

Česká spořitelna a Rudolfinum opět ladí

Česká spořitelna stála jako mecenáš u samotného zrodu Rudolfina v 19. století. V roce 2015 se do Rudolfina vrátila jako nový generální partner České filharmonie.