Tiskový servis

Tiskové zprávy

Novým šéfdirigentem České filharmonie bude Semjon Byčkov

16. 10. 2017

Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Jeho mandát je pětiletý. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Jiří Bělohlávek zemřel

1. 6. 2017

Česká filharmonie s hlubokým pohnutím oznamuje, že 31. května v noci zemřel po statečném boji s těžkou nemocí šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek. Je především jeho zásluhou, že Česká filharmonie za posledních pět let zažila mnoho mimořádných úspěchů a znovu si vydobyla respektované postavení doma i v zahraničí – stala se vpravdě národním orchestrem, opět pronikla na pódia nejprestižnějších světových koncertních sálů a realizovala řadu oceňovaných nahrávek. Nejen Česká filharmonie, ale celá naše země odchodem Jiřího Bělohlávka přichází o člověka mimořádných uměleckých i osobních kvalit.

Thomas Adès, Vladimir Jurowski a Fabio Luisi. Česká filharmonie představuje 122. sezonu

18. 4. 2017

Mezi hostujícími dirigenty České filharmonie v nové sezoně zazáří Thomas Adès se svou skladbou Tanec mrtvých, Vladimir Jurowski se Zemlinského Malou mořskou vílou a Fabio Luisi s Brucknerovou Osmou symfonií. Ve Dvořákově síni vystoupí hvězdní sólisté v čele s houslistou Leonidasem Kavakosem a klavíristkou Yujou Wang. Vedle symfonií Bohuslava Martinů a Petra Iljiče Čajkovského budou uvedeny i skladby Gustava Mahlera či Leonarda Bernsteina. Na konci sezony Česká filharmonie vystoupí po třinácti letech na Salzburger Festspiele.

Šéfdirigentem České filharmonie bude dalších šest let Jiří Bělohlávek

1. 1. 2017

Jiří Bělohlávek bude zastávat post šéfdirigenta a uměleckého ředitele České filharmonie i v následujících šesti letech. V Prezidentském salonku Rudolfina dnes podepsal smlouvu až do sezony 2021/2022.

Koncepce rozvoje České filharmonie, nové pojetí hudební výchovy, O čo ide Idě a Romano drom

13. 12. 2016

Česká filharmonie se chce v následujícím období profilovat jako národní orchestr. Ještě větší pozornost než dosud bude věnovat výchově budoucích a podpoře stávajících klíčových hráčů. Nabídka edukačních programů se dále rozšíří. Ve spolupráci s Nadací Agrofert vzniknou moderní učební materiály pro hudební výchovu. Klíčovým sociálním projektem, který bude Česká filharmonie i v dalších letech podporovat, zůstává Romano drom. S jeho úspěchy a úskalími seznamuje širokou veřejnost nový dokumentární film Tomáše Kudrny O čo ide Idě.

Česká filharmonie otevírá 121. sezonu

23. 9. 2016

Na zahajovacích koncertech 29. a 30. září zahraje Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Čajkovského Houslový koncert D dur se slavným americkým houslistou Joshuou Bellem a Mahlerovu Píseň o zemi s mezzosopranistkou Bernardou Fink a tenorem Pavlem Černochem. Po prvním koncertu budou slavnostně pokřtěny dvě nové nahrávky České filharmonie, které právě vychází u prestižního britského vydavatelství Decca Classics.

Pilotní koncert mládežnického orchestru

15. 9. 2016

V úterý 27. září se na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře představí orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazní předehra z Rossiniho Lazebníka Sevillského a Symfonie č. 4 „Italská“ Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Sólistou prostřední skladby večera – Dvořákova Houslového koncertu a moll – bude koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

Česká filharmonie vyjíždí na letní festivaly

24. 8. 2016

Na přelomu srpna a září vystoupí Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka na pěti evropských festivalech. Vedle tradičního českého repertoáru filharmonici uvedou i Ligetiho Concert Romanesc či Ullmannovu skladbu Don Quixote tančí Fandango. Sólový part v Mozartově Houslovém koncertu č. 5 A dur zahraje americká houslistka Hilary Hahn.

Jubilejní sezonu České filharmonie završí koncert pod širým nebem

16. 6. 2016

Ve středu 22. června Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera symbolicky uzavře jubilejní 120. sezonu již tradičním Open Air koncertem na Hradčanském náměstí. Tentokrát se na něm představí někteří z vynikajících sólistů z řad filharmoniků. Hornistka Kateřina Javůrková zahraje Dukasovu Villanellu, koncertní mistr Jiří Vodička přednese Sarasateho Cikánské melodie, Lukáš Moťka část Koncertu pro trombón nestárnoucího filmového skladatele Nino Roty a Vladislav Borovka Piazollův Oblivion v úpravě pro anglický roh. V premiéře zazní nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty v podání Ondřeje Roskovce, Jaroslava Kubity, Tomáše Františe a Martina Petráka. Moderátorem koncertu, který v přímém přenosu vysílá ČT Art, bude Marek Eben.

Peter Eötvös diriguje svou skladbu Speaking Drums s čarodějem perkusí Martinem Grubingerem

29. 4. 2016

Na koncertech 4., 5. a 6. května se pražskému publiku představí fenomenální maďarský skladatel a dirigent Peter Eötvös, který vedle Melodie György Ligetiho a Třetí symfonie Witolda Lutosławského provede i své čtyři básně pro sólové bicí a orchestr Speaking Drums, v nichž bude účinkovat jeden z nejlepších perkusistů současnosti Martin Grubinger.

Anne-Sophie Mutter zahraje Dvořákův Houslový koncert

23. 4. 2016

Manfred Honeck uvede na posledních abonentních koncertech řady B jubilejní 120. sezony ve dnech 27.–29. dubna Památník Lidicím Bohuslava Martinů a Sedmou symfonii Ludwiga van Beethovena. Prostřední skladbou programu bude Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka, který poprvé s Českou filharmonií zahraje vynikající německá houslistka Anne-Sophie Mutter.

Česká filharmonie představuje světové interprety a mimořádné projekty 121. sezony

21. 4. 2016

Dirigentský tým České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka posílí Semjon Byčkov. Vedle nich bude ve 121. sezoně první český orchestr řídit dalších šest hostujících dirigentů a čtyři dirigenti v rámci sobotního odpoledního cyklu Objevy. Na koncertech ve Dvořákově síni vystoupí světoví sólisté v čele s houslistou Joshuou Bellem a sopranistkou Olgou Pereťjaťko. Vedle symfonií a dalších skladeb Petra Iljiče Čajkovského, Gustava Mahlera či Bohuslava Martinů se posluchači mohou těšit na ikonickou Messiaenovu symfonii Turangalîla, Janáčkovu Sinfoniettu či Pendereckého Concerto grosso, které bude v Praze uvedeno poprvé.