Fotografie ilustrujicí stránku

(Z)važ si!

Abonentní hudební workshopy o demokratických hodnotách pro studenty SŠ.

Pojmy demokracie a svoboda nám mohou připadat abstraktní a vzdálené. Těžko se o nich mluví tak, aby to nebyla klišé nebo prázdná slova. Pojďme se jich přímo dotknout prostřednictvím originálního zpracování významných hudebních děl 20. století i zbrusu nové skladby komponované přímo pro účely tohoto cyklu workshopů.

Fotografie ilustrujicí stránku
15+ let
Workshop
Délka programu 120 min s přestávkou

Termíny

A: 31. 10. 2019, 9. 1. 2020, 13. 2. 2020
B: 1. 11. 2019, 10. 1. 2020, 14. 2. 2020

Sukova síň, začátek v 9.00

Lektorky

Eva Filipová, Karolína Řepová, Monika Václová

Nevěř

(Ne)věř!

Karl Jenkins: The Armed Man (1999)

Hudebně pohybová dílna, založená na aktivním poslechu a práci s vybranou částí mše The Armed Man Karla Jenkinse. Mše nese podtitul A Mass for Peace (Mše za mír) a byla věnována obětem války v Kosovu. Hudbou blízkou mladým lidem přiblížíme téma svobody a demokracie. Využijeme svůj hlas, hru na tělo, rytmické i melodické bicí nástroje. Na konci workshopu si zahrajeme společně ve vší parádě na pódiu Sukovy síně Rudolfina a vytvoříme záznam koncertního provedení třeba na vlastní chytrý telefon.

Nečti

Ne(čti)!

Jan Ryant Dřízal: Koncert pro psací stroj

Psací stroj zásadním způsobem zrychlil psaní textu, ale ovlivnil i rozložení písmen na dnešní počítačové klávesnici. Tentokrát se představí v roli bicího nástroje. Hudební kompozice, kterou budeme na workshopu interpretovat vůbec jako první na světě, se ujal Jan Ryant Dřízal, mladý skladatel (*1986), vítěz skladatelské soutěže České filharmonie. Hudební aktivity budou rozšířeny o průřezové téma mediální výchovy. Speciálním hostem bude novinářka Simona Janíková (Hospodářské noviny).

Nemluv

(Ne)mluv!

Steve Reich: Different trains (1988)

Necháme se inspirovat principy a skladatelskými technikami, které využil Steve Reich při tvorbě svého díla Different trains. Z nahrávek vlastních výpovědí vznikne zbrusu nová skladba, kterou nám filharmonici na místě zahrají. Prožitková hudební dílna, vystavěná na pocitech konkrétních lidí v konkrétní době.

Praktické informace

  • Délka programů: 120 minut s přestávkou.
  • Program je určený pro studenty SŠ ve věku 15+ let.
  • Kapacita jednoho workshopu je 20–30 studentů.
  • Cena abonentky je 400 Kč. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
  • Začátky programů (9.00) lze po předchozí domluvě uzpůsobit.
  • Rezervace vstupenek na e-mailové adrese edu(zavinac)ceskafilharmonie.cz.
  • Dovolujeme si upozornit pedagogy a účastníky vzdělávacích koncertů a workshopů, že z vybraných programů jsou pořizovány fotografické a audiovizuální záznamy pro dokumentační a propagační účely ČF.

Kontakt