Šun Devloro - Mezinárodní den Romů v Rudolfinu


Česká filharmonie uspořádá ve dnech 7. a 8. dubna tři mimořádné koncerty u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí téměř 300 účinkujících z Česka, Slovenska, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska, mezi nimi i Čhavorenge se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou. Před koncerty Šun Devloro je také připraven bohatý doprovodný program.

Fotografie ilustrujicí stránku  Mezinárodní den Romů v Rudolfinu

Mezinárodní den Romů připadá na 8. duben, což je den vzniku Mezinárodní romské unie. Ta byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně. Delegáti kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se tehdy dohodli na vzhledu romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dohodli se také na preferenci označení Rom před Cikán. Romové slaví Mezinárodní den Romů každoročně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V České republice se slaví od roku 2001.

(Zdroj: Wikipedia)

Dva koncerty Šun Devloro

7. duben / 17.00 hod / Dvořákova síň  &  8. duben / 20.20 hod / Dvořákova síň

Na dvou koncertech Šun Devloro vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina téměř 300 účinkujících z Česka, Slovenska, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska, mezi nimi i Čhavorenge se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou. Na programu bude světová premiéra kompozice Lelo Niky pro dva akordeony a symfonický orchestr, skladby Desideria Duždy i tradiční a soudobá romská hudba.

Koncert je zároveň završením projektu European Orchestra LABoratory (EOLAB) II s podporou programu EU Kreativní Evropa.

Koncert 8. dubna 2019 od 20.20 vysílá v přímém přenosu stanice ČT Art.

Podrobný program a vstupenky zde →

Mezinárodní den Romů 2019

Doprovodný program ke koncertům

Probíhá vždy 2 hodiny před koncertem. V neděli 7. 4. od 15.00 a v pondělí 8. 4. od 18.00. Doprovodný program je určený pro návštěvníky koncertů; vstup pouze s platnou vstupenkou.

Návštěvníci se po vstupu do Rudolfina vydají na Romano drom (Romskou cestu) s různými místy k zastavení:

Obchod s romskou literaturou
Romistka, etnografka a etnomuzikoložka Jana Belišová – nakladatelství Žudro
Nakladatelství Triáda

Autorské čtení významných romských spisovatelů
V prostorách foyeru Dvořákovy síně bude číst Ilona Ferková v romštině ze své knihy Ještě jedno, Lído! – Kaštánkovy příběhy z herny. Český překlad zazní v podání Jana Ciny, který bude číst také z knihy Paťiv od Andreje Gini.

Výstava Šun Devloro
Ve Dvoraně Rudolfina se koná výstava fotografií zachycující mezníky společné šestileté cesty České filharmonie, Idy Kelarové a dětského pěveckého sboru Čhavorenge.

Koncert Taraf de Caliu a Ivan Herák and band

7. duben / 20.30 hod / Sukova síň

Mimořádný koncert Taraf de Caliu z Rumunska a kapely Ivan Herák and band z České republiky. Oba soubory se objeví také na koncertech 7. a 8. 4. 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina, každý se zhruba desetiminutovým hudebním vstupem. Ale toto je pro posluchače jedinečná příležitost zažít oba soubory v delším hudebním programu.

Podrobný program a vstupenky zde →

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?