Fotografie ilustrujicí stránku

Yuja Wang

Rezidenční umělkyně 126. sezony


Vystoupení klavíristky Yuji Wang provázejí ovace publika i superlativy ze stran hudebních kritiků. Její podmanivá přítomnost na jevišti, charisma a pověstná živelnost si získaly srdce diváků po celém světě. Máme upřímnou radost, že ji v sezoně 2021/2022 přivítáme v Rudolfinu jako rezidenční umělkyni.

Fotografie ilustrujicí stránku

Pro Českou filharmonii rezidence znamená užší vztah a intenzivnější spolupráci s výjimečným světovým umělcem, který se během jedné sezony může pražskému publiku představit ve více podobách – jako sólista orchestru v abonentních nebo mimořádných programech a zároveň jako komorní hráč v samostatném recitálu nebo s dalšími hudebníky. V neposlední řadě má orchestr jedinečnou možnost vyjet s rezidenčním umělcem na prestižní zahraniční pódia. Yuja Wang v Rudolfinu odehraje tři programy a pevně věříme, že u toho budete s námi.

Klavíristka Yuja Wang je ceněna pro své hudební kvality, charismatičnost, pravdivost emocí a podmanivé vystupování na pódiu. Spolupracovala s nejváženějšími světovými dirigenty, hudebníky a soubory; svou proslulost však nezískala jen díky virtuozitě, ale také svým živelným vystoupením zanechávajícím silný dojem. Jak sdělila deníku The New York Times v proslaveném komentáři: „Pevně věřím, že každý program by měl žít svým vlastním životem a být zpodobněním toho, jak se právě cítím.“ Svou osobitost a charisma v poslední době projevila při Šostakovičově Klavírním koncertu č. 2 v říjnu 2021 na Opening Night Gala v Carnegie Hall, která se tak po 572 dnech znovu otevřela divákům.

Yuja se narodila do hudební rodiny v Pekingu. Po svých klavírních začátcích v Číně získala další školení v Kanadě na Curtisově institutu pod vedením Garyho Graffmana. Mezinárodní průlom v kariéře přišel v roce 2007, kdy s Bostonským symfonickým orchestrem nahradila na sólovém postu Marthu Argerich. O dva roky později uzavřela výhradní smlouvu s Deutsche Grammophon, a zajistila si tak místo mezi předními světovými umělci, po čemž následovalo množství kritikou oceněných koncertů i nahrávek. V roce 2017 jí bylo uděleno americké hudební ocenění „Umělec roku“; v roce 2021 pak získala cenu Opus Klassik za premiérovou nahrávku skladby Johna Adamse Must the Devil Have all the Good Tunes? s Losangeleskou filharmonií pod taktovkou Gustava Dudamela.

Na poli komorní hudby Yuja dlouhodobě spolupracuje s několika předními umělci, zejména s houslistou Leonidem Kavakosem, se kterým natočila kompletní Brahmsovy houslové sonáty a s nímž ji na americkým pódiích uvidíme letošní podzim hned několikrát. V roce 2022 se pak Yuja chystá odstartovat své dlouho očekávané mezinárodní recitálové turné, v jehož průběhu se představí na světově proslulých místech napříč Severní Amerikou, Evropou a Asií a bude tak znovu ohromovat svým talentem, technickými schopnostmi a mimořádným uměním s pestrým programem zahrnujícím Bacha, Beethovena a Schönberga.

Yuja Wang v Rudolfinu

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Turné po evropských městech

4. 3. 2022 Musikverein, Vídeň

11. 3. 2022 Elbphilharmonie, Hamburk

15. 3. 2022 Barbican Centre, Londýn

Tak copak vás zajímá?
Zavřít

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?