Recitál Richarda Nováka k 90. narozeninám

Mimořádný večer při příležitosti životního jubilea významného pěvce přinese – na přání Richarda Nováka – výběr z písní Johannesa Brahmse. „Je to taková moje stará touha mít ty písně pohromadě. Velice si jich cením. Není na nich žádný stín nedokonalosti. Brahms vždycky dbá na to, aby měla každá píseň jednotu použitých prostředků."

Ostatní | Délka programu 1 hod 30 min

Fotografie ilustrujicí událost Recitál Richarda Nováka k 90. narozeninám

Rudolfinum — Sukova síň

Cena 250 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Od 17.15 se koná v Sukově síni malé Preludium před koncertem s účastí Richarda Nováka (moderuje Petr Kadlec).

Richard Novák  bas

Richard Novák

Richard Novák je legendární operní pěvec, skladatel a varhaník. Po maturitě na gymnáziu v Telči studoval nejdříve teologii v brněnském alumnátu, po jehož zrušení komunisty přešel na konzervatoř v Brně (Jiří Wooth). V roce 1961 získal 2. cenu na pěvecké soutěži v Toulouse, o rok později se stal laureátem soutěže v holandském městě 's-Hertogenbosch.

Od roku 1954 byl sólistou opery v Ostravě, od roku 1961 v Janáčkově divadle v Brně. Hostoval v Grazu, Teatro Colón v Buenos Aires, vystoupil na Salcburském festivalu (Z mrtvého domu pod taktovkou Claudia Abbada), v Paříži, Madridu či Benátkách. Celkem nastudoval přes 150 operních rolí klasického basového repertoáru. V oratorních dílech účinkoval mj. s Českou a Slovenskou filharmonií. Výjimečné místo zaujímá v jeho umělecké činnosti interpretace písňových cyklů; věnuje se také soudobé české tvorbě.

V sedmdesáti letech (v roce 2001) získal Cenu Thálie za celoživotní dílo. Kariéru však ani v nejmenším neuzavřel a od té doby účinkoval v dalších 300 operních představeních a na více než 300 koncertech.

Miroslav Sekera   klavír

Miroslav Sekera

Miroslav Sekera, vítěz mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu z roku 2002, již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí (mezinárodní soutěž F. Chopina v Mariánských Lázních, soutěž o stipendium firmy YAMAHA, mezinárodní soutěž ve francouzském Gaillardu). V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti „Salon de Virtuosi“ v New Yorku.

Na svém kontě má dvě sólová CD (ocenění na Pizzicato.lu); pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera navíc ve Spojených státech amerických nahrál dalších sedm CD. Spolupracuje s Českým rozhlasem, s předními českými orchestry a festivaly (např. sólový recitál v rámci klavírního festivalu Rudolfa Firkušného v Rudolfinu). V zahraničí hostuje zejména v Japonsku a USA.

Pravidelně účinkuje s houslistou Josefem Špačkem, mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, či hornistou Radkem Baborákem.

Hře na klavír se věnuje od tří let; vystudoval Pražskou konzervatoř (Eva Boguniová, Martin Ballý) a Akademii múzických umění v Praze u Miroslava Langera.