Letní koncerty • Václav Petr a Alena Grešlová


  • Koncert z řady LK
  • Délka programu 1 hod
  • Český spolek pro komorní hudbu

Program

Ludwig van Beethoven
7 variací pro violoncello a klavír Es dur, WoO 46

Robert Schumann
5 kusů pro violoncello a klavír „im Volkston“, op. 102

Bohuslav Martinů
Variace na slovenskou lidovou píseň pro violoncello a klavír, H 378

Cesar Franck
Sonáta pro violoncello a klavír A dur,
Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia
Allegretto poco mosso

Účinkující

Václav Petr violoncello

Alena Grešlová klavír

Fotografie ilustrujicí událost Letní koncerty Václav Petr a Alena Grešlová

Rudolfinum — Sukova síň


Cena 350 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

Letní provozní doba zákaznického servisu platná od 1.7. je PO - PÁ  od 9.00 do 15.00 hod.

Účinkující

Václav Petr  violoncello
Václav Petr

V České filharmonii působí od ledna 2014 na postu koncertního mistra violoncell.

S hrou na violoncello začal ve čtyřech letech pod vedením Mirka Škampy. V roce 2008 odmaturoval na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Od roku 2008 je posluchačem HAMU, kde začal studovat u Daniela Veise a od roku 2011 pokračuje ve třídě Michala Kaňky. V roce 2010 a 2011 v rámci programu Erasmus studoval na Universität der Künste v Berlíně u Wolfganga Boettchera.

Poprvé sólově vystoupil s orchestrem ve dvanácti letech. V letech 2004, 2006 a 2008 vystupoval ve Dvořákově síni pražského Rudolfina jako sólista za doprovodu PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) v rámci cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“. Vystupuje i v zahraničí, např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Maďarsku, Chorvatsku a dalších zemích.

V roce 2008 a 2010 se zúčastnil mistrovských kurzů v Kronbergu, kde studoval ve třídě Annera Bylsmy a Davida Geringase. Roku 2009 získal plné stipendium na letní mistrovské kurzy v Hamburgu, kde se vzdělával u Jense Petera Maintze.

Na základě nahrávky byl vybrán k účasti na Evropské hudební akademii v Bonnu 2010 s Wolfgangem Boettcherem, u kterého rovněž studoval v červenci téhož roku na 40. Mezinárodních kurzech ve Vaduzu. V srpnu roku 2010 byl vybrán do třídy Marie Kliegel v rámci Holland Music Sessions.

Aktivně se věnuje také komorní hře. Od roku 2009 je členem souboru Ensemble Taras (dříve Taras Piano Trio), se kterým v roce 2010 získal 1. cenu v Italském Val Tidone. Roku 2012 získal spolu s houslistou Radimem Krestou 3. cenu v Italské soutěži komorních souborů Salieri-Zinetti jako duo housle-violoncello a o rok později na stejné soutěži (už jako klavírní kvartet spolu s Evou Krestovou na violu a Václavem Máchou na klavír) zvítězili. V září roku 2013 se jim podařilo obsadit první místo v jedné z nejprestižnějších soutěží pro komorní soubory s klavírem Premio Trio di Trieste.

Již během středoškolských studií získal Václav Petr několik ocenění jak ze soutěží národních tak i mezinárodních. První dva větší úspěchy byly 2. cena na Mezinárodní Heranově violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí (2001) a 2. cena z mezinárodní violoncellové soutěže v rakouském Liezenu (2002). V roce 2004 získal 1. cenu a spolu s ní řadu dalších ocenění na Prague Junior Note a v roce 2005 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže Talents for Europe.

Kromě těchto soutěží je rovněž laureátem mnoha jiných mezinárodních přehlídek, jako např. rozhlasová soutěž Concertino Praga (2007), mezinárodní violoncellová soutěž Davida Poppera v Maďarsku (2007), mezinárodní violoncellová soutěž Antonina Janigra v Chorvatsku (2008), violoncellová soutěž Bohuslava Martinů v Praze (2008, 2012), mezinárodní soutěž Johanna Friedricha Dotzauera v Německu (2009), mezinárodní smyčcová soutěž Rudolfa Matze v chorvatském Dubrovníku (2010) a jiných. V roce 2010 byl na základě DVD nahrávky vybrán mezi 12 účastníků prestižní mezinárodní soutěže Grand Prix Emanuel Feurmann.

Alena Grešlová  klavír
Alena Grešlová

Alena Grešlová je zejména komorní pianistkou. Pochází z muzikantské rodiny, díky čemuž si již v dětství mnohokrát zahrála s Třeboňským lázeňským symfonickým orchestrem svého tatínka Jaroslava Kohouta pod jeho taktovkou. Aleniným prvním profesorem byl od pěti let Mgr. Ivan Kováč, později Mgr. Dinara Suleymanová, se kterou strávila dva roky na ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích a později i celá studia na českobudějovické Konzervatoři. V letech 2011 2017 studovala sólovou klavírní hru na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě MgA. Martina Kasíka, PhD. Zároveň se již od konzervatoře hojně věnovala komorní hře a korepetici, což je teď její hlavní náplní . Proto se rozhodla komorní hudbu vystudovat též jako hlavní obor a od roku 2015 tak byla studentkou i ve třídě Prof. Leoše Čepického a Prof. Ivana Klánského. V letech 2014 2018 působila Alena jako klavíristka v Kalliope triu Prague, které si v těchto letech připsalo na své konto 2. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby A. Dvořáka (2014), 1. cenu a speciální cenu Českého spolku pro komorní hudbu při ČF na Soutěži Nadace B. Martinů (2014), 3. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v polském Gdansku (2015) a Laureátský titul na mezinárodní soutěži komorní hudby J. Brahmse v rakouském Poertschachu (2016).

Během celých svých studií úspěšně absolvovala i celou řadu sólových interpretačních soutěží: soutěž Panmusica ve Vídni (2008, 1. místo), soutěž A. N. Skrjabina v Paříži (2009, 2. místo), Soutěžní přehlídka Mladý klavíru Pražské konzervatoře (2009, laureát), soutěž Beethovenův Hradec (2011, Čestné uznání), soutěžní přehlídka Mezinárodní konzervatoře Praha s garantem Prof. Ivana Klánského (2012, 1. místo), Mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina v Mariánských lázních (2013, 3. místo).

Jako sólistka vystoupila vedle amatérských souborů jako je právě Třeboňský lázeňský symfonický orchestr nebo Jindřichohradecký symfonický orchestr také se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně a Jihočeskou filharmonií. V současnosti je Alena členkou Almi dua se svým manželem pianistou Michalem Grešlem, pravidelně vystupuje se sólofagotistou Národního divadla v Praze a vítězem 69. ročníku mezi národní interpretační soutěže Pražského jara Janem Hudečkem a violoncellistou Václavem Petrem koncertním mistrem České filharmonie a vítězem 73. r očníku mezi národní interpretační soutěže Pražského jara se kterými natočila v loňském roce profilová CD. Věnuje se klavírní spolupráci jako profesorka Pražské konzervatoře a roce profilová CD. Věnuje se klavírní spolupráci jako profesorka Pražské konzervatoře a odborná asistentka Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?