Letní koncerty • Josef Špaček a Miroslav Sekera

Koncert z řady LK | Délka programu 1 hod | Český spolek pro komorní hudbu

Bedřich Smetana
Z domoviny, dva kusy pro housle a klavír
Moderato
Andantino – Moderato

Robert Schumann
Tři romance, op. 94 (úprava pro housle a klavír)
Nicht schnell
Einfach, innig
Nicht schnell

Bohuslav Martinů
Sonáta pro housle a klavír č. 3, H. 303
Poco allegro
Adagio
Scherzo
Lento – Moderato Allegro

Maurice Ravel
Tzigane, koncertní rapsodie pro housle a klavír

Josef Špaček housle

Miroslav Sekera klavír

Fotografie ilustrujicí událost Letní koncerty • Josef Špaček a Miroslav Sekera

Cena 350 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Josef Špaček  housle, umělecký partner orchestru

Josef Špaček

Přestože už tři roky není jejím členem, je Josef Špaček s Českou filharmonií nesmazatelně spjat (dnes jako rezidenční umělec). Zatímco jeho devítileté působení na postu koncertního mistra tohoto orchestru postihuje nový dokument České televize „Devět sezón“ (premiéra v září 2023), zaměřuje se Špaček nyní na svou sólovou dráhu a podmaňuje si publikum celého světa. Přestože vystupuje s nejvýznamnějšími evropskými orchestry (slyšet ho mohou i v Asii či USA) a jako komorní hráč je pravidelně hostem nejprestižnějších sálů světa, zachovává si svou skromnost, a tak jej vedle Carnegie Hall můžeme slyšet i v zapadlých českých vesničkách.

Mimo to si v letošní sezoně poprvé zahraje s Chicagským a Atlantským symfonickým orchestrem; rok si obohatí i rezidenčním pobytem u Residentie Orkest The Hague. V Česku chystá kromě vystoupení s našimi nejvýznamnějšími orchestry i účinkování na festivalech Lípa Musica, Svatováclavském hudebním festivalu či Smetanově Litomyšli. Významným komorním partnerem se mu – jakožto i v minulých letech – stane violoncellista Tomáš Jamník, se kterým má za sebou mj. úspěšnou nahrávku nejlepších českých duí. Kromě toho rozšířil Josef Špaček světovou diskotéku o Dvořákovy a Janáčkovy houslové koncerty natočené s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, či o nahrávku nejen českých skladatelů s Miroslavem Sekerou. S ním (a spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod vedením Petra Popelky) spolupracoval i na svém nejnovějším albu s díly Bohuslava Martinů, které vychází v září 2023 u Supraphonu.

Josef Špaček se narodil roku 1986 v Třebíči a už od raného věku byl nesmírně hudebně nadaný. Hudba byla díky tatínkovi (nyní už přes 30 let violoncellistou  České filharmonie) i dalším hrajícím sourozencům přirozenou součástí jeho dětství, o kterém mj. velice výživně pojednává jeho maminka ve své knižní řadě Špačci ve fraku. Cesta na Pražskou konzervatoř tedy byla přirozeným krokem. Po jejím absolvování (u Jaroslava Foltýna) si však splnil sen a studoval v Americe. Začal na Curtisově hudebním institutu ve Filadefii (Ida Kavafian a Jaime Laredo) a pokračoval na slavné newyorské Julliard School (Itzak Perlman).

Hned po absolutoriu se vrátil do Čech a získal zde místo historicky nejmladšího koncertního mistra České filharmonie. Zároveň se začal u nás i ve světě profilovat jako sólista a komorní hráč, ale až díky interpretačním soutěžím, hlavně titulu laureáta světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu, začaly přicházet ty nejlukrativnější nabídky. Dokonce takové a v takovém množství, že se – v kombinaci s rodinnou situací, kdy se mu krátce po narození dcery narodila i dvojčata – nakonec rozhodl post koncertního mistra České filharmonie opustit a věnovat se výhradně sólové dráze. Jeho dětský sen, stát se slavným houslistou, se mu tedy díky obrovskému talentu i velké píli splnil.

Miroslav Sekera   klavír

Miroslav Sekera

Miroslav Sekera, vítěz mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu z roku 2002, již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí (mezinárodní soutěž F. Chopina v Mariánských Lázních, soutěž o stipendium firmy YAMAHA, mezinárodní soutěž ve francouzském Gaillardu). V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti „Salon de Virtuosi“ v New Yorku.

Na svém kontě má dvě sólová CD (ocenění na Pizzicato.lu); pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera navíc ve Spojených státech amerických nahrál dalších sedm CD. Spolupracuje s Českým rozhlasem, s předními českými orchestry a festivaly (např. sólový recitál v rámci klavírního festivalu Rudolfa Firkušného v Rudolfinu). V zahraničí hostuje zejména v Japonsku a USA.

Pravidelně účinkuje s houslistou Josefem Špačkem, mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, či hornistou Radkem Baborákem.

Hře na klavír se věnuje od tří let; vystudoval Pražskou konzervatoř (Eva Boguniová, Martin Ballý) a Akademii múzických umění v Praze u Miroslava Langera.