Fotografie ilustrujicí stránku  Frank Peter Zimmermann Český spolek pro komorní hudbu

Český spolek pro komorní hudbu • Frank Peter Zimmermann


Český spolek pro komorní hudbu

Prvního koncertu řady R se ujmou celosvětově renomovaní umělci, houslista F. P. Zimmermann a klavírista M. Helmchen. Zvláště prvního z nich netřeba českému publiku představovat. S naším prvním orchestrem vystoupil již několikrát. Měla by to být ale jeho pražská recitálová premiéra, a to ve speciálně připraveném beethovenovském programu.

Koncert z řady R
Český spolek pro komorní hudbu

Program

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír a housle č. 8 G dur, op. 30, č. 3

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír a housle č. 9 A dur, op. 47 „Kreutzerova“

— Přestávka —

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír a housle č. 10 G dur, op. 96

 

 

Účinkující

Frank Peter Zimmermann housle

Martin Helmchen klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu Frank Peter Zimmermann

Rudolfinum — Dvořákova síň

24. 10. 2021  neděle 17.30
Volná místa
Cena od 200 do 850 Kč

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Deset houslových sonát představuje v Beethovenově díle nepřehlédnutelnou dominantu. V průběhu večera si vyposlechneme tři z nich.

Účinkující

Frank Peter Zimmermann  housle
Frank Peter Zimmermann

Frank Peter Zimmermann je všeobecně považován za jednoho z předních houslistů své generace. Svou vrozenou muzikálnost, brilantní interpretaci a bystrou inteligenci již více než tři desetiletí uplatňuje ve spolupráci se všemi velkými světovými orchestry pod vedením nejvýznamnějších světových dirigentů. Frank Peter Zimmermann vystupoval ve všech významných koncertních sálech a na mezinárodních hudebních festivalech v Evropě, Spojených státech, Japonsku, Jižní Americe a Austrálii.

Zimmermann pravidelně hraje na komorních koncertech a dává recitály, které se setkávají s kladným ohlasem kritiků v tisku i ze strany veřejnosti. Jeho pravidelnými recitálovými spoluhráči jsou klavíristé Enrico Pace, Emanuel Ax, Christian Zacharias a Piotr Anderszewski.

Frank Peter Zimmermann provedl světové premiéry tří houslových koncertů: En Sourdine Matthiase Pintschera s Berlínskou filharmonií řízenou Peterem Eötvösem (2003), The Lost Art of Letter Writing Bretta Deana s Královským orchestrem Concertgebouw řízeným samotným skladatelem (2007) a Juggler in Paradise skladatelky Augusty Read Thomas s Orchestre Philharmonique de Radio France řízeném Andrejem Borejkem (2009).

Frank Peter Zimmermann získal řadu cen, jako je například Premio del Accademia Musicale Chigiana, Siena (1990), Rýnská kulturní cena (1994), Hudební cena města Duisburg (2002), Kříž za zásluhy první třídy Spolkové republiky Německo (2008) a Cena Paula Hindemitha města Hanau (2010).

Zimmermann natočil působivou diskografii pro EMI Classics, Sony Classical, BIS, Ondine, Teldec Classics a ECM Records; mnoha jeho nahrávkám se dostalo nejrůznějších ocenění. Jeho koncertní repertoár se pohybuje v rozpětí od Bacha až po Ligetiho a zahrnuje i řadu recitálových děl. V roce 2014 vyšla jeho druhá nahrávka Dvořákova Houslového koncertu jako součást Dvořákovského kompletu s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem vydaného firmou Decca. V únoru 2015 společnost Hänssler Classic vydala Zimmermannovu novou nahrávku Mozartových Houslových koncertů č. 1, 3 a 4 s Komorním orchestrem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.

Frank Peter Zimmermann se narodil roku 1965 v Duisburgu v Německu. Na housle začal hrát v pěti letech; první koncert s orchestrem hrál ve věku deseti let. Studoval u Valerije Gradova, Saschka Gawriloffa a Hermana Krebberse. Hraje na stradivárky „Général Dupont, Grumiaux“ z roku 1727, zapůjčené panem Yu.

Martin Helmchen  klavír
Tak copak vás zajímá?
Zavřít
Pomozte nám zlepšit web ČF

Řekněte nám, jak jste s webem spokojeni. Vaše hodnocení nás posune dál.

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?