Fotografie ilustrujicí stránku  Eben trio Český spolek pro komorní hudbu

Český spolek pro komorní hudbu • Eben trio


Český spolek pro komorní hudbu

Eben trio – ansámbl s vysokým renomé v oblasti komorní hudby české i mezinárodní – si pro poslední koncerty cyklu připravilo originální program. Mezi čistě klasicistním triem Josepha Haydna a jedním z nejpopulárnějších komorních děl Mendelssohna-Bartholdyho zazní úprava Janáčkova ikonického Prvního smyčcového kvartetu.

Koncert z řady HP
Český spolek pro komorní hudbu

Program

Joseph Haydn
Klavírní trio č. 44 E dur, Hob. XV:28

Leoš Janáček / arr. Miloš Štědroň a Eben trio
Smyčcový kvartet č. 1 „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Klavírní trio č. 1 d moll, op. 49

Účinkující

Eben trio
Roman Patočka housle
Jiří Bárta violoncello
Terezie Fialová klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu Eben trio

Rudolfinum — Sukova síň

29. 3. 2022  úterý 17.30
Volná místa
Cena 200 Kč do 240 Kč

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Účinkující

Roman Patočka   housle
Roman Patočka

Roman Patočka patří mezi výjimečné osobnosti nastupující generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře (Dagmar Zárubová) a Akademie múzických umění (Ivan Štraus) prohluboval dále své zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí. Nejprve v Utrechtu (Keiko Wataya) a dále v Lübecku u Shmuela Ashkenasiho. V únoru 2009 získal mistrovský diplom u Stefana Picarda na Musikhochschule „Hanns Eisler“ v Berlíně. Mimo tato studia se zúčastnil mnoha mistrovských kurzů s předními interprety současnosti. Absolvoval Mezinárodní hudební akademii v Montpelliér (Ruggiero Ricci, Stephen Shipps), v Semmeringu (Hagai Shaham, Erich Gruenberg), Ravinia (Miriam Fried, Menahem Pressler, Leon Fleisher) a Keshet Eilon v Izraeli (Ida Haendel, Georgy Pauk, Vadim Gluzman). Tento široký studijní záběr dokázal Patočka dokonale zužitkovat na mnohých hudebních soutěžích. Je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pabla de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších.

Vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí (Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Hamburští symfonikové, Nagojská Filharmonie, Symfonický orchestr Navarra, Záhřebská Filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia). Spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Martinem Lebelem a Georgem Fritzschem. Pod taktovkou Charlese Mackerrase provedl Janáčkovo Putování dušičky s Filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře České Rapsodie pro housle a orchestr Bohuslava Martinů. V sezoně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého Symfonického Orchestru Berlín. Jako komorní hráč spolupracuje se špičkovými českými i zahraničními interprety: Jiřím Bártou, Igorem Ardaševem, Radkem Baborákem, Martinem Kasíkem, Robertem Giordanem, Jennifer Frautschi a Daishinem Kashimoto. Reprezentoval Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi.

Vystoupil na festivalech Les Heures Romantiques au Pays de Monthodon, Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži, Shafran Festival na zámku Waldenburg, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Pražské hudební slavnosti a dalších. Účinkoval v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw a v cyklu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Natočil několik snímků pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK. V roce 2008 bylo vydáno jeho debutové CD s klavíristou Frédéricem Lagardem. V roce 2011 natočil Patočka spolu s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta CD s houslovými koncerty Františka Bendy.

Jiří Bárta   violoncello
Terezie Fialová  klavír
Tak copak vás zajímá?
Zavřít

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?