Český spolek pro komorní hudbu • Bennewitzovo kvarteto

Jedním z přeložených koncertů z minulé sezony je vystoupení vynikajícího českého Bennewitzova kvarteta a belgického kontrabasisty Wiese de Boevé, který v současnosti patří mezi nejvyhledávanější sólisty a komorní hráče v Evropě. V druhé polovině koncertu vystoupí s Bennewitzovým kvartetem violista Pavel Nikl, bývalý člen Haasova kvarteta.

Koncert z řady II | Český spolek pro komorní hudbu

Antonín Dvořák
Smyčcový kvintet č. 2 G dur, op. 77

Johannes Brahms
Smyčcový kvintet G dur, op. 111

Bennewitzovo kvarteto
Jakub Fišer 1. housle
Štěpán Ježek 2. housle
Jiří Pinkas viola
Štěpán Doležal violoncello

Wies de Boevé kontrabas
Pavel Nikl viola

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu • Bennewitzovo kvarteto

V rámci večera zazní dvě stěžejní díla rozsáhlého komorního repertoáru dvou velkých přátel, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Dvořákův kontrabasový kvintet spadá do období, kdy se již ustálil skladatelův kompoziční rukopis. Kvalit díla si byl velmi dobře vědom, neboť jej pod heslem „Svému národu“ zadal do soutěže vypsané Uměleckou besedou a posléze získal za tento opus první místo. V roce 1890, tedy o rok později, kdy Dvořák dokončil finální verzi kvintetu, vzniká jedno z posledních děl J. Brahmse. Jeho 2. smyčcový kvintet G dur zní překvapivě lehce, vesele a radostně.

Bennewitzovo kvarteto

Bennewitzovo kvarteto, které nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze, je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem. To dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: „...obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie... Veliké umění.“ Také na domácí scéně získal soubor mnohá ocenění. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.

Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (londýnská Wigmore Hall, vídeňský Musikverein, berlínský Konzerthaus, pražské Rudolfinum ad.) a vystupuje také na prestižních festivalech jako jsou Salzburger Festspiele, Luzerne Festival či Pražské jaro. Soubor navázal uměleckou spolupráci s vynikajícími umělci jako Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, Jean-Yves Thibaudet, Isabel Charisius ad.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou filharmonií a jejím bývalým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů, jakož i setkání se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Michaelem Sanderlingem, s nímž kvarteto provedlo skladbu Absolute Jest Johna Adamse. Pro Českou televizi natočilo kvarteto v ojedinělém prostoru Vily Tugendhat oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka; významné koncerty souboru pravidelně zaznamenává Český rozhlas.

Vedle bohatého hudebního projevu dbá kvarteto na výběr originálního repertoáru. V roce 2012 a 2015 provedlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů na festivalu Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Uppsale. V lednu roku 2014 uvedlo v berlínském Konzerthausu ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky Songs of Immigrants. U společnosti Supraphon vydalo v roce 2019 nahrávku se skladbami židovských perzekvovaných autorů (Viktor Ullmann, Hans Krása, Erwin Schulhoff a Pavel Haas).

V sezoně 2023/2024 se Bennewitzovo kvarteto vrací na řadu evropských pódií (Stuttgart, Mannheim, Heidelberg, Linec, Bilbao) a debutuje v Klagenfurtu, Darmstadtu a Duisburgu. Opět také koncertuje ve Spojených státech a Kanadě, ale v různých koncertních projektech pokračuje i v České republice –kromě dnešního koncertu kvarteto vystoupilo například na Dvořákově Praze nebo na koncertu v rámci komorní řady FOK. Soubor v současné době připravuje vydání nového CD, na kterém zazní smyčcové kvartety „těch, kteří spolu hrávali“ – Haydna, Mozarta, Vaňhala a Dittersdorfa.

Soubor nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833‒1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřil Otakar Ševčík, František Ondříček, ale také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta.