Český spolek pro komorní hudbu • Belcea Quartet a Miroslav Sekera


Belcea Quartet patří v současnosti mezi jeden z nejlepších souborů vůbec. Místem jejich pobytu je sice Londýn, složení je ale velmi mezinárodní. Vynikající český klavírista Miroslav Sekera se stal populárním již jako malý, kdy si zahrál ve filmu Amadeus malého W. A. Mozarta. Dnes je stálicí nejen na českých, ale i světových pódiích.

  • Koncert z řady I
  • |
  • Český spolek pro komorní hudbu

Program

Wolfgang Amadeus Mozart
Smyčcový kvartet F dur, K 590

Karol Szymanowski
Smyčcový kvartet č. 1 C dur, op. 37

Antonín Dvořák
Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81

Účinkující

Belcea Quartet
Corina Belcea 1. housle
Axel Schacher 2. housle
Antoine Lederlin violoncello
Krzysztof Chorzelski viola

Miroslav Sekera klavír

Fotografie ilustrujicí událost Český spolek pro komorní hudbu Belcea Quartet a Miroslav Sekera

Rudolfinum — Dvořákova síň


Cena od 100 do 350 Kč Informace ke vstupenkám a kontakty

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

 

Program do sezony 2021/2022 byl volen s ohledem k nadcházejícím výročí skladatelů. Mozartův kvartet F dur patří mezi 3 vrcholná díla daného obsazení, věnovaná pruskému králi, který byl údajně vynikajícím violoncellistou. Z toho vyplývá, že právě na tento part jsou kladeny vysoké nároky. Oslavencem této sezony je i K. Szymanowski, skladatel ovlivněný jak hudbou R. Wagnera, R. Strausse, F. Chopina, hlavně ale velkými impresionisty C. Debussym a M. Ravelem. Dvořákův klavírní kvintet op. 81 je dokladem vrcholného mistrovství a kompoziční suverenity. Byl poprvé proveden 6. ledna 1888 na jednom z koncertů Umělecké besedy v pražském Rudolfinu. Premiéra díla se setkala s velmi kladnými ohlasy ze strany kritiky. Např. Josef Bohuslav Foerster v Národních listech hodnotil novinku takto: „Jest to dílo vzácné ceny, svěžího thematického materiálu a imponující hloubky zpracování. Přednost nelze dáti žádné větě, neboť vřelé allegro a poetická Dumka unášejí stejně jako bujný Furiant a rozmarné Finále. Že působí skladba i překrásným dojmem zvukovým a obsahuje četné zajímavé i originální effekty instrumentální, jest u Dvořáka nepochybno.“

Účinkující

Miroslav Sekera   klavír
Miroslav Sekera

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky ovládání obou nástrojů byl vybrán do role malého Mozarta v oscarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Před studiem na Pražské konzervatoři se rozhodl definitivně pro klavír a byl přijat do třídy Evy Boguniové. Po celou dobu studia též navštěvoval třídu Martina Ballýho. Pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u Miroslava Langera, studium dokončil v roce 1999. V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Roku 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkowského. Pro bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA tři CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records. V roce 2013 nahrál s houslistou Josefem Špačkem CD pro firmu Supraphon. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, jako sólista vystoupil opakovaně například se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Je klavírním partnerem mezzosopranistky Dagmar Peckové nebo hornisty Radka Baboráka.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?