Adventní koncert II • Cimbálová muzika České filharmonie

Koncert z řady AK | Délka programu 1 hod 10 min | Komorní soubory České filharmonie

Zdeněk Zelba
Ciocarlia (Skřivan) na rumunské motivy

Georg Philipp Telemann
Don Quixote
Předehra
Probuzení Dona Quixota
Boj s větrnými mlýny
Milostné vzdechy po princezně Dulcinee
Posměch Sancho Panzovi
Cval Rosinanty
Kulhání osla Sancho Panzy
Loučení Dona Quixota

Bulharská, Mamka, Vlašiko (mezinárodní série)

Vychodí měsíček, Trenčianskú pažicú (dvě slovenské lidové)

Čtyři písně v jidiš

Tři romské písně

Henry Purcell
Cold song

John Reading
Adeste fideles

Lulaj že Jezuňu (polská lidová)

Ten vánoční čas, Došli jsme k vám na koledu

Marie a Alžběta

Vinšujeme tomu domu

Dej Bůh štěstí

Zajíc běží k háji

Veselé vánoční hody

Cimbálová muzika České filharmonie

Zdeněk Zelba a Václav Prudil housle
Jan Jouza viola
Jan Holeňa violoncello
Jaromír Černík kontrabas
Jiří Zelba hoboj, anglický roh, zobcové flétny
Markéta Riesová cimbál

Taťána Roskovcová zpěv

Fotografie ilustrujicí událost Adventní koncert II • Cimbálová muzika České filharmonie

Rudolfinum — Sukova síň

Cimbálová muzika České filharmonie

Myšlenka společného veřejného vystupování se v hlavách členů souboru rodila několik let většinou během muzicírování při soukromých oslavách a večírcích. K prvnímu vystoupení došlo v roce 2012 v rámci Dne otevřených dveří Rudolfina a hned bylo živě přenášeno Českým rozhlasem Vltava. Při druhém vystoupení si se souborem zazpíval Bobby McFerrin. V repertoáru cimbálky jsou jak skladby Pabla de Sarasateho, Johannese Brahmse, tak lidové písničky Slovácka, Horňácka, Slovenska a díky účasti části souboru na projektu Romanodrom v romských osadách na východním Slovensku s Idou Kelarovou a sborem Čhavorenge i písničky romské.

Zdeněk Zelba  housle

Václav Prudil  housle

Jan Jouza  viola

Jan Holeňa  violoncello

Jaromír Černík   kontrabas

Jiří Zelba  hoboj

Jiří Zelba

Jako většina muzikantů zdědil vztah k hudbě od rodičů, hlavně díky zpívání v autě cestou na chalupu. V České filharmonii hrají i oba jeho sourozenci, Zdeněk Zelba a Lenka Machová. Na základní umělecké škole se nejprve učil na housle a na violu, když se ale blížily přijímací zkoušky na konzervatoř, ze zdravotních důvodů nemohl cvičit. Otec mu proto navrhnul, aby se začal věnovat nějakému dechovému nástroji s tím, že se mu prý moc líbí hoboj, na který tak krásně hraje ten vysoký, elegantní filharmonik v televizi. Na Pražské konzervatoři pak studoval hru na hoboj ve třídě profesora Pavla Vernera, sólisty Pražských symfoniků a skvělého komorního hráče, a Otto Trnky, prvního hobojisty orchestru Národního divadla. Mezi lety 1985–1988 vyučoval na Lidové škole umění v Modřanech. V roce 1997 absolvoval na AMU v Praze ve třídě profesora Jiřího Mihuleho, toho elegantního pána z televize, který jej již předtím připravoval na zkoušky na konzervatoř.

Na škole poprvé přičichl ke komorní hře, v dechovém kvintetu a později oktetu. Díky těmto souborům se také poprvé podíval na západ, do Německa a Švédska. Kamarádi, které potkal na vojně v Armádním uměleckém souboru, ho opět přivedli ke strunnému nástroji. Hrál v cimbálovce na violu, a dokonce také ve smyčcovém kvartetu. Uvažoval, že hoboje úplně zanechá, ale v roce 1988 uspěl v konkurzu do Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, kam ovšem nenastoupil, protože byl přijat na druhý hoboj do České filharmonie, později s povinností anglického rohu. Hrál v několika komorních souborech, kvarteto Musica Gaudeans zahrálo snad stovky koncertů, ve skupině Camael s nejasným žánrovým zařazením na pomezí folku, lidovky, country a jazzu spolupracoval se skvělým houslistou a skladatelem Pavlem Fischerem a hrál s Českými barokními sólisty spolu s kolegy z orchestru. Sólově vystoupil s Filharmonickým komorním orchestrem nebo Talichovým komorním orchestrem. Na postu prvního hobojisty hostoval v Českém národním symfonickém orchestru či v Jihočeské filharmonii. Nikdy ale nezapomněl na lidovou muziku. Od roku 1982 nepravidelně vystupuje se souborem Chorea Bohemica, kde poznal báječného skladatele, zpěváka a hudebníka Jaroslava Krčka, a při různých příležitostech, většinou s bratrem Zdeňkem, spolu hrají a zpívají české, moravské i slovenské písničky.

V posledních letech mu největší radost dělá Cimbálová muzika České filharmonie. Soubor je zvláštní z několika důvodů, především v něm nehraje klarinet, ale hoboj (nebo anglický roh, zobcové flétny). Neomezuje se také jen na lidové písničky, ale hraje i barokní skladby (stačí vyměnit měkké paličky na cimbál za kovové a zvuk je k nerozeznání od cemballa) a především díla, která jsou inspirována folklorem. Mnozí slavní skladatelé totiž měli lidovou hudbu jako výchozí materiál a soubor se tak rozhodl to zase udělat obráceně, takže hraje Brahmse, Bartóka, Kodályho, Liszta, Smetanu a Janáčka.