Fotografie ilustrujicí stránku  Anne-Sophie Mutter Česká filharmonie

Česká filharmonie • Anne-Sophie Mutter


Česká filharmonie

Slavný Brahmsův Dvojkoncert v podání legendární Anne-Sophie Mutter a Pabla Ferrándeze je zlatým hřebem programu. Doplňují ho dvě úpravy původních skladeb pro zpěvní party. V Larghettu skotského skladatele Jamese MacMillana nyní „zpívají“ violoncella nebo žestě, Symfonickou rapsodii ze Straussovy opery Elektra vytvořili Tomáš Ille a Manfred Honeck.

Koncert z řady B

Program

James MacMillan
Larghetto pro orchestr

Johannes Brahms
Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, op. 102

— Přestávka —

Richard Strauss
Symfonická rapsodie z opery Elektra, op. 58

Účinkující

Anne-Sophie Mutter housle
Pablo Ferrández violoncello

Manfred Honeck dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie Anne-Sophie Mutter

Rudolfinum — Dvořákova síň

12. 1. 2022  středa 19.30
Volná místa
13. 1. 2022  čtvrtek 19.30
Volná místa
14. 1. 2022  pátek 19.30
Volná místa
Cena od 290 do 1400 Kč

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Eva Hazdrová-Kopecká.

Účinkující

Anne-Sophie Mutter  housle
Anne-Sophie Mutter

Anne-Sophie Mutter se již po čtyři desetiletí řadí mezi přední houslové virtuosy naší doby – v roce 2016 si připomínáme 40. výročí jejího debutu na festivalu v Lucerne, kde jako třináctiletá vystoupila dne 23. srpna 1976. O rok později zahrála pod taktovkou Herberta von Karajana na Salcburských svatodušních koncertech. Čtyřikrát získala cenu Grammy a koncertuje ve všech významných hudebních centrech světa, přičemž se zaměřuje stejnou měrou na tradiční díla a na budoucnost hudby: premiérovala zatím 24 skladeb. Currier, Dutilleux, Gubajdulina, Lutosławski, Moret, Penderecki a Wolfgang Rihm – ti všichni pro Annu-Sophii Mutter skládali.

Koncertní sezona 2015/2016 opětovně dokládá jedinečné postavení, kterému se Anne-Sophie Mutter těší ve světě vážné hudby: pohostinsky vystoupí na velikonočním a letním festivalu v Salcburku a zahraje se symfonickými orchestry v Londýně, Pittsburghu a Sydney, jakož i s orchestrem Bavorského rozhlasu, Vídeňskými a Berlínskými filharmoniky a Sächsische Staatskapelle Dresden. Se souborem „Mutter’s Virtuosi“, což je těleso nadace Anny-Sophie Mutter, se vydá na dvě mezinárodní koncertní turné a bude účinkovat i v klubech v různých Evropských metropolích. S Yefimem Bronfmanem a Lynnem Harrellem vystoupí v hvězdném triu (v Evropě poprvé) a sezonu doplní recitálové turné s Lambertem Orkisem.

I v této sezoně představuje Anne-Sophie Mutter svému publiku nový repertoár, a to světovou premiéru Nonetu pro dvě smyčcová kvarteta a kontrabas sira André Previna, který houslistka objednala pro „Mutter’s Virtuosi“. Tento komorní orchestr sestává z bývalých a nynějších stipendistů nadace Anny-Sophie Mutter a se skladbou, která je houslistce věnována, zahájil dne 26. srpna 2015 turné po evropských festivalech.

Za své četné nahrávky získala Anne-Sophie Mutter následující ocenění: čtyřikrát Grammy, devětkrát Echo Klassik, Deutschen Schallplattenpreis, Record Academy Prize, Grand Prix du Disque a International Phono Award.

V roce 2008 založila umělkyně „Nadaci Anny-Sophie Mutter“. Cílem práce nadace je poskytovat další podporu elitním mladým umělcům na vzestupu po celém světě. Za tímto účelem houslistka již v roce 1997 založila „Kruh přátel Nadace Anne-Sophie Mutter“.

Anne-Sophie Mutter se rovněž intenzivně zajímá o to, jak zmírnit zdravotní a sociální problémy naší doby, a rozličné aktivity v tomto směru podporuje pravidelnými benefičními koncerty. V sezoně 2015/2016 tak bude účinkovat ve prospěch dobročinného adventního kalendáře listu Süddeutsche Zeitung, obnovy paláce ve Versailles a klavírního festivalu v Ruhru. V lednu 2015 byla Anne-Sophie Mutter jmenována čestnou členkou oxfordské College Keble a v říjnu 2013 se stala zahraniční čestnou členkou Americké akademie umění a věd, přičemž již v lednu toho roku získala cenu Lutosławského společnosti ve Varšavě. V roce 2012 ji Atlantická rada udělila cenu za vynikající umělecké zásluhy.

Houslistce byla udělena tato ocenění: Řád za zásluhy Spolkové republiky Německo, Řád čestné legie, Bavorský řád za zásluhy, Čestný odznak Za zásluhy o Rakouskou republiku a řada dalších.

Manfred Honeck  dirigent
Manfred Honeck

MANFRED HONECK
dirigent

Manfred Honeck, proslulý svými osobitými interpretacemi a jasně rozpoznatelnými vystoupeními, působí od sezony 2008/2009 na pozici hudebního ředitele Pittsburgh Symphony Orchestra. Se svým orchestrem koncertuje jak v Pittsburgu, tak po celém světě a pravidelně také v evropských hudebních metropolích, v newyorské Carnegie Hall či Lincoln Centru, stejně jako na předních festivalech jako BBC Proms, Musikfest Berlin, Lucerne Festival, Rheingau Musik Festival, Beethovenfest Bonn a Grafenegg Festival. Honeck a Pittsburgh Symphony Orchestra také vybudovali pevný vztah s vídeňským Musikvereinem, kam se příště podívají už na podzim 2019.

Úspěšná spolupráce Manfreda Honecka a Pittsburgh Symphony Orchestra má rozsáhlou dokumentaci v podobě nahrávek u labelů Reference Recordings a Exton. Dvě z nich byly nominovány na cenu Grammy, až ji nakonec v lednu 2018 získala nahrávka Šostakovičovy Symfonie č. 5 za „nejlepší orchestrální výkon“.

Manfred Honeck se narodil v Rakousku a získal hudební vzdělání na Vysoké hudební škole ve Vídni. Jako violista byl mnoho let členem Vídeňské filharmonie a orchestru Vídeňské státní opery a také řídil Vídeňský mládežnický orchestr. Právě tato zkušenost jej zásadně ovlivnila a přispěla k jeho specifickému dirigentskému stylu. Svou dirigentskou kariéru začínal jako asistent Claudia Abbada u Gustav Mahler Jugendorchester. Poté byl angažován v Curyšské opeře, kde v roce 1993 zvítězil v prestižní Evropské dirigentské soutěži. K dalším působištím v počátcích jeho kariéry patří Lipsko, kde byl jedním ze tří stálých dirigentů rozhlasového orchestru MDR Sinfonieorchester, a Oslo, kde se narychlo na jeden rok stal hudebním ředitelem Norské národní opery a po úspěšném turné po Evropě byl na několik let angažován jako hlavní hostující dirigent Filharmonie Oslo. V letech 2000–2006 byl hudebním ředitelem Švédského rozhlasového symfonického orchestru ve Stockholmu, v období 2008–2011 a poté 2013–2016 zastával post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie.

V letech 2007–2011 byl hudebním ředitelem Státní opery ve Stuttgartu, kde dirigoval premiéry Berliozových Trójanů, Mozartova Idomenea, Verdiho Aidy, Růžového kavalíra Richarda Strausse, Poulencových Dialogů karmelitek a Wagnerových Lohengrina a Parsifala a také mnoho symfonických koncertů. Do širokého spektra Honeckových uměleckých aktivit náležejí také spolupráce se Semperovou operou v Drážďanech, Komickou operou v Berlíně, Théâtre de la Monnaie v Bruselu, s Královskou operou v Kodani, s festivalem Bílé noci v Petrohradě a se Salcburským festivalem. Kromě toho je již přes dvacet let uměleckým ředitelem Mezinárodních koncertů v německém Wolfeggu.

Jako hostující dirigent spolupracoval s řadou prvotřídních těles. Jmenujme například Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Deutsches Symphonieorchester Berlin, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre de Paris, Accademia di Santa Cecilia Roma a Vídeňskou filharmonii. Z orchestrů, které řídil v USA, uveďme Newyorskou filharmonii, The Cleveland Orchestra, Chicagský symfonický orchestr, Filharmonii Los Angeles a Bostonský symfonický orchestr. Manfred Honeck je rovněž pravidelným hostem na Festivalu ve Verbier.

Manfred Honeck obdržel od mnohých amerických univerzit čestné doktoráty. Nejnověji mu byl rakouským prezidentem udělen čestný titul profesor a porota odborníků Mezinárodních cen klasické hudby jej vybrala za držitele titulu „Umělec roku 2018“.

 

Tak copak vás zajímá?
Zavřít
Pomozte nám zlepšit web ČF

Řekněte nám, jak jste s webem spokojeni. Vaše hodnocení nás posune dál.

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?