Fotografie ilustrujicí událost Daniil Trifonov, Selina Ott, Semjon Byčkov<br>Zahajovací koncert České filharmonie

Daniil Trifonov, Selina Ott, Semjon Byčkov

Zahajovací koncert České filharmonie

Česká filharmonie

KONCERTY K POCTĚ VÁCLAVA NEUMANNA. Zahajovací koncerty věnujeme Václavu Neumannovi, od jehož narození uplyne 29. září sto let. Jedním z jeho nejvýraznějších uměleckých počinů v čele České filharmonie byla dnes již legendární nahrávka všech Mahlerových symfonií, kterou vytvořil v letech 1976–1982.

Česká filharmonie
Program

Dmitrij Šostakovič
Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35

Gustav Mahler
Symfonie č. 5 cis moll

Interpreti

Daniil Trifonov klavír

Selina Ott trubka

Semjon Byčkov dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Daniil Trifonov, Selina Ott, Semjon Byčkov<br>Zahajovací koncert České filharmonie
Rudolfinum — Dvořákova síň
23. 9. 2020  středa — 19.30
Nelze objednat online
24. 9. 2020  čtvrtek — 19.30
Nelze objednat online

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. (v červenci a srpnu do 15.00 hod.).

Zahajovací koncerty věnujeme Václavu Neumannovi, od jehož narození uplyne 29. září sto let. Jedním z jeho nejvýraznějších uměleckých počinů v čele České filharmonie byla dnes již legendární nahrávka všech Mahlerových symfonií, kterou vytvořil v letech 1976–1982. K nahrávání kompletního Mahlera se orchestr vrátil až se svým současným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Proto jsme jako poctu Václavu Neumannovi do programu zahajovacího koncertu zařadili jednu z Mahlerových nejznámějších symfonií.

Gustav Mahler ji napsal za dva roky a odráží se v ní jeho začínající vztah s pozdější manželkou Almou. Pomalá věta Adagietto je považována za Mahlerův milostný dopis Almě. Autor si byl vědom toho, že svou hudbou předběhl dobu, v níž žil. Po premiéře prohlásil: „Nikdo to nepochopil. Přál bych si dirigovat premiéru padesát let po mé smrti.“ Podle Herberta von Karajana v Páté symfonii „zapomenete, že ubíhá čas. Mimořádné provedení Páté symfonie je přelomovým zážitkem. Fantastické finále vás skoro nutí zadržet dech.“

V úvodu večera nás čeká neméně silný hudební zážitek. Šostakovičův První klavírní koncert zahraje bez nadsázky jeden z nejlepších pianistů současnosti, Daniil Trifonov, který je mimo jiné vítězem Čajkovského soutěže v Moskvě a držitelem Grammy nebo Gramophone Award. Spolu s ním budete moci obdivovat umění mladé německé trumpetistky Seliny Ott, která zvítězila v prestižní mnichovské soutěži ARD.