Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie<br>Jakub Hrůša

Česká filharmonie

Jakub Hrůša

Česká filharmonie

V hudebním světě se řadu let vede polemika, jak mají orchestry vytvářet dramaturgii. Jádro sporu spočívá v tom, zda hlavní slovo patří dramaturgovi, nebo umělci. Program pátého abonentního večera cyklu B je příkladem dramaturgie sestavené dirigentem.

Program

Leoš Janáček
Putování dušičky, koncert pro housle a orchestr

Josef Suk
Triptych, op. 35
Meditace na staročeský chorál Svatý Václave!, op. 35a
Legenda o mrtvých vítězích, op. 35b
V nový život, op. 35c

Bedřich Smetana
Triptych
Richard III., op. 11
Valdštýnův tábor, op. 14
Hakon Jarl, op. 16

Interpreti

Jan Mráček housle

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Česká filharmonie<br>Jakub Hrůša
Rudolfinum — Dvořákova síň
14. 4. 2021  středa — 10.00 Generální zkouška
Nelze objednat online
14. 4. 2021  středa — 19.30
Nelze objednat online
15. 4. 2021  čtvrtek — 19.30
Nelze objednat online
16. 4. 2021  pátek — 19.30
Nelze objednat online

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. (v červenci a srpnu do 15.00 hod.).

V hudebním světě se řadu let vede polemika, jak mají orchestry vytvářet dramaturgii. Jádro sporu spočívá v tom, zda hlavní slovo patří dramaturgovi, nebo umělci. Program pátého abonentního večera cyklu B je příkladem dramaturgie sestavené dirigentem. Vodítkem pro něj byl zvukový účinek skladeb na posluchače a jádro programu určil dlouhodobý nahrávací projekt. S Jakubem Hrůšou natáčí Česká filharmonie kompletní dílo Josefa Suka, které vedle velkých symfonických děl tvoří několik kratších skladeb, mezi něž patří i slavná Svatováclavská meditace a sokolský pochod V nový život, s nímž Suk zvítězil v anonymní skladatelské soutěži. Suk se tedy stal základním autorem večera a Jakubu Hrůšovi připadl nelehký úkol postavit kolem něj logický a přitom hudebně přitažlivý program.

Švédské symfonické básně Bedřicha Smetany patří k jeho oblíbeným dílům a často je uvádí i na zahraničních pódiích. Na Sukově a Smetanově triptychu se navíc zřetelně projevují charakteristické rysy a stylové odlišnosti obou skladatelů a jsou reprezentativní ukázkou toho nejlepšího z české symfonické tvorby. Číslo tři, které nás provází celým večerem, reprezentuje i trojice skladatelů, kterou otevře nejmladší z nich, Leoš Janáček, jehož Houslový koncert zahraje koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, vítěz mezinárodní soutěže Fritze Kreislera ve Vídni.