Česká filharmonie
Jakub Hrůša

Česká filharmonie

Tři dubnové večery s Jakubem Hrůšou věnujeme Karlu Ančerlovi, který se narodil před 110 lety, 11. dubna 1908. Šéfdirigentem České filharmonie byl od října 1950 až do roku 1969, kdy na protest proti okupaci Československa odešel do Kanady. Upozorňujeme posluchače, že zdravotně indisponovaného Behzoda Abduraimova nahradí klavírista Martin Helmchen. P

Koncert z řady B
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Karel Ančerl byl symbolem houževnatosti a síly spojené se vstřícností a klidem. Do filharmonie nastupoval jako dosazený dirigent, kterého orchestr nechtěl. Trpělivou a důslednou prací si však získal respekt a uvedl Českou filharmonii do světa velkých zahraničních turné. Filharmonie s Ančerlem absolvovala celkem 60 zájezdů do 28 států světa a vystupovala na všech prestižních pódiích od vídeňského Musikvereinu po newyorskou Carnegie Hall. Její repertoár Ančerl rozšířil o tvorbu Bartóka, Prokofjeva a Šostakoviče, ale také Martinů, Hanuše nebo Kabeláče a stál u zrodu řady světově ceněných nahrávek.

Hudba Sergeje Prokofjeva, jehož skladby včlenil Karel Ančerl do kmenového repertoáru orchestru, tvoří druhou půli večera. Ančerl byl v tomto směru průkopníkem, a proto jsme k jeho poctě zvolili dílo, které v Praze dosud nezaznělo: suitu z opery Vojna a mír. Operní je i úvod programu, známá suita Háry János Zoltána Kodályho. Ani volba Beethovenova Prvního klavírního koncertu není náhodná. Jeho premiéra v podání autora se totiž konala roku 1798 v Praze.