Čtyři kroky do nového světa • Beethovenovo a Kabeláčovo Mystérium času

Velcí skladatelé tvoří hudbu, díky které můžeme nahlédnout do jejich duše. Do toho tajemného prostoru, ve kterém se promítá a zároveň je z něj směrován život člověka – jeho přemýšlení, city, rozhodování a boje.

Vzdělávací programy | Délka programu 2 hod | 6.–9. ročník ZŠ | studenti SŠ

Program pro posluchače 12+

Termíny – Dvořákova síň, 10.00

27. 11. 2019 – pouze pro abonenty
5. 12. 2019 – pouze pro abonenty
26. 11. 2019 – pouze pro zájemce o jednotlivé vstupenky

Beethoven byl zakotvený ve své době, ale psal nadčasová díla. Jedním z nich je předehra Egmont, která pojednává o svobodě a odvaze riskovat tváří v tvář moci. Lamoraal, hrabě van Egmont, žil v 16. století a stal se symbolem holandského boje za nezávislost proti španělské nadvládě a inkvizici. Beethovenův Egmont se v roce 1956 stal neoficiální hymnou maďarského povstání proti sovětské nadvládě. – „Miloslav Kabeláč byl vedle Bohuslava Martinů a Karla Husy nejvýznamnější český moderní skladatel. Za války se odmítl rozvést se svou židovskou ženou, musel odejít z rozhlasu a zbytek války strávil schovaný, aby nemusel do koncentráku. Po válce se vrátil do rozhlasu, nevstoupil do strany, byl hudební režisér a komponoval. Jeho skladba Mystérium času je dokonale protirežimní – komunisté totiž měli pocit, že čas ovládli. A Kabeláč dává najevo, že existuje ještě nějaký kosmický čas, kterému je jedno, jestli je tu nějaký upachtěný režim.“ (Skladatel Milan Slavický, 2004)

Petr Kadlec
průvodce

Marko Ivanović
dirigent

Česká studentská filharmonie
(hráči ČF, členové Orchestrální akademie ČF a studenti hudebních škol)

Fotografie ilustrujicí událost Čtyři kroky do nového světa • Beethovenovo a Kabeláčovo Mystérium času

Informace ke vstupenkám a kontakty

Pro informace o vstupenkách kontaktujte
Oddělení vzdělávacích programů České filharmonie

E-mail: edu@ceskafilharmonie.cz

Praktické informace

• Délka programu: cca 120 minut (s přestávkou).
  • Pořad je určený pro žáky 6.–9. ročníků ZŠ a studenty SŠ.
  • Cena vstupenky na jednotlivý koncert je 150 Kč, abonentka 500 Kč. Při objednávání abonentních vstupenek lze vybrat libovolně ze dvou nabízených termínů každého koncertu. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
  • Na každý z koncertů může jeden pedagog objednat vstupenky pro max. 60 žáků.
  • Prosíme, aby pedagog, který vstupenky objednává, své žáky na koncert také doprovázel. Doprovázející pedagog za děti zodpovídá a je třeba, aby byl přítomen v sále po celou dobu konání koncertu.
  • Rezervace vstupenek na e-mailové adrese edu@ceskafilharmonie.cz.
  • Dovolujeme si upozornit pedagogy a účastníky vzdělávacích koncertů a workshopů, že z vybraných programů jsou pořizovány fotografické a audiovizuální záznamy pro dokumentační a propagační účely ČF.