Fotografie ilustrujicí stránku  ČSKH Afflatus Quintet

ČSKH

Afflatus Quintet

Český spolek pro komorní hudbu
Český spolek pro komorní hudbu
Program

Antonín Rejcha
Grand quintetto f moll

Theodor Blumer
Dechový kvintet op. 52

Darius Milhaud
Krb krále René. Suita pro dechové kvinteto op. 205

Pavel Haas
Dechový kvintet op. 10

Účinkující

Afflatus Quintet

Roman Novotný
Oto Reiprich
flétna

Jana Brožková
hoboj

Vojtěch Nýdl
klarinet

Ondřej Roskovec
fagot

Radek Baborák
lesní roh

Fotografie ilustrujicí událost ČSKH Afflatus Quintet
Rudolfinum — Sukova síň

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Účinkující

Afflatus Quintet  
Afflatus Quintet

Sejde-li se ke spolupráci pětice pozoruhodných muzikantů, nemůže vzniknout nic jiného než vynikající komorní soubor. Tak je tomu i v případě Afflatus Quintetu, jehož napůl studentské počátky spadají do roku 1995. Hned o rok později, v říjnu 1996 se soubor etabloval na mezinárodní scéně – stalo se tak v rámci výročního komorního cyklu lipského Gewandhausu (mezi dalšími hosty této jubilejní série byla kvinteta Berlínských a Vídeňských filharmoniků). Rovněž při svém prvním významném koncertu v Praze (1997) oslnil Afflatus Quintet publikum i kritiku. Umělecká dráha souboru dospěla velmi záhy k metě nejvyšší: k vítězství v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově (září 1997).

Dnešní statistika vykazuje celou řadu úspěšných koncertů u nás a v zahraničí (Berlín, Stuttgart, Mnichov, Hamburg, Brusel, Paříž, Japonsko, mezinárodní festivaly ve Finsku, Švýcarsku a Německu). Vyjímají se mezi nimi vystoupení na Pražském jaru, koncerty Českého spolku pro komorní hudbu ve Dvořákově síni Rudolfina, jenž udělil Afflatus Quintetu Cenu roku 1998 za mimořádné interpretační mistrovství zejména v hudbě 20. století. Toto ocenění získal Afflatus Quintet i pro rok 2003 (za interpretaci „Amerického“ kvartetu op. 96 Antonína Dvořáka v úpravě pro dechové kvinteto) a stal se tak prvním souborem v historii, který cenu obdržel dvakrát. V roce 1997 soubor získal také Cenu Classic a hlavní cenu festivalu Mladé pódium v Karlových Varech. Českou komorní hudbu reprezentoval Afflatus Quintet na festivalu Europalia v Belgii (1998) nebo v rámci Dnů české kultury ve Francii (2002).

Rok 2000 vnesl do historie Afflatus Quintetu japonský debut a následnou oboustranně atraktivní spolupráci s nahrávací firmou Octavia Records. V České republice jsou nahrávky souboru zastřešeny firmou Supraphon; prozatím je na trhu celkem šest CD titulů Afflatus Quintetu s hudbou českých, francouzských a německých autorů. CD Mozart se dostalo do finální nominace o cenu Zlatá Harmonie 2003.

Afflatus Quintet se představil na mezinárodním festivalu Struny podzimu (2003), v pražském Rudolfinu se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu (2004), podnikl již čtvrté turné po Japonsku včetně mistrovských kursů na prestižní universitě Toho Gakuen v Tokyu, vystoupil na festivalech v SRN (Schleswig-Holstein, Rheingau, Bad Hersfeld), na festivalech Concentus Moravia a Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2006 soubor provedl v Tokyu v rámci mozartovských oslav také jeho Symfonii concertante s předními japonskými orchestry.

Současné období přináší ansámblu (kromě trvalého návratu hornisty Radka Baboráka od Berlínských filharmoniků) mnoho dalších plánů a projektů. Mezi nejvýznamnější patří spolupráce s klavíristou Gerhardem Opitzem a společné vystoupení ve Dvořákově síni Rudolfina, koncerty v Paříži, na festivalech Janáčkův máj a Moravský podzim Brno, natáčení dalšího kompaktního disku.

Pro sezonu 2011/2012 byl Afflatus Quintet zvolen rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu a prezentoval se na třech koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina. V září 2012 se soubor představil v Austrálii ve známé budově opery v Sydney.

Všichni členové Afflatus Quintetu – tedy flétnista Roman Novotný (Česká filharmonie), hobojistka Jana Brožková (Česká filharmonie), klarinetista Vojtěch Nýdl (PKF – Prague Philharmonia), fagotista Ondřej Roskovec (Česká filharmonie) a hornista Radek Baborák jsou jednotní v názoru, že hra v kvintetu patří k nejtěžším: „Náš zvuk je průsečíkem pěti rozdílných nástrojů a barev, pěti různých způsobů nasazení tónu a pěti hráčských individualit.“