Fotografie ilustrujicí stránku  Koncert k poctě prof. M. Hejdy Sdružení hlubokých žesťů

Sdružení hlubokých žesťů • Koncert k poctě prof. M. Hejdy


Česká filharmonie

Komorní soubory
Délka programu 1 hod
Komorní soubory České filharmonie

Program

Johann Christoph Pezel
Suita C dur
Intrada 
Courante
Ballo
Sarabanda
Treza

Gottfried Finger
Sonáta D dur

Claudio Monteverdi
Adoramus Te Christe

Antonín Dvořák
Ave Maria

Pietro Mascagni
Intermezzo z opery „Sedlák kavalír“

Joseph Guy Ropartz
Koncertní kus es moll pro trombon a klavír

Ivan Zelenka
Trombon je snadný, když se to umí
světová premiéra 
Robert Kozánek, Lukáš Moťka trombon

Johannes Brahms
Uherský tanec č. 5 g moll

Účinkující

Sdružení hlubokých žesťů České Filharmonie

Robert Kozánek, Břetislav Kotrba, Lukáš Moťka, Jaroslav Tachovský, Karel Kučera
pozouny

Karel Malimánek
tuba

hosté:
Jan Perný, Hana Kimelová
Studenti trombonové třídy pražské konzervatoře

Fotografie ilustrujicí událost Sdružení hlubokých žesťů Koncert k poctě prof. M. Hejdy

Rudolfinum — Sukova síň

27. 9. 2018  čtvrtek 18.00
Nelze objednat online

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Miloslav Hejda (19281998) patří nesporně k nejvýznamnějším představitelům české trombónové školy. Jako absolvent prof. Jaroslava Ušáka pokračoval v rozvoji jeho vynikajících pedagogických metod a publikoval řadu vlastních didaktických materiálů, etud a drobných skladeb. V letech 195692 působil v České filharmonii nejdříve jako hráč na tubu, později patřil k nejvýraznějším sólistům orchestru na basový trombon. Jako významná osobnost svého oboru často zasedal v porotách nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží pro trombon (Ženeva, Mnichov, Markneukirchen, Praha ad.) Nejzásadnější odkaz však spočívá v jeho pedagogické činnosti. Prof. Hejda vychoval několik generací vynikajících trombonistů, z nichž většina tvoří kompletní skupiny v nejlepších tuzemských, ale i zahraničních orchestrech.

Sdružení hlubokých žesťů (The Czech Philharmonic Low Brass) je sestaveno z  prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce České filharmonie. Jde o nejdružnější skupinu tělesa, která se spontánně schází i mimo zaměstnání. Právě tato skutečnost vnukla jejím členům na jednom ze zájezdů do Japonska v roce 2004 myšlenku společně si zamuzicírovat i nad rámec pracovních povinností a kultivovat své interpretační umění v takových sestavách, jejichž interpretační nároky se blíží komorní hře.

Ve světě nejsou podobné soubory neobvyklé. Lahodný, sametový souzvuk a hlavně vyhraněně specifický výraz společné hry několika pozounů a tuby už ocenili nejen posluchači, ale i hudební skladatelé, kteří pro taková seskupení vytvořili řadu originálních skladeb. A protože existuje i řada kvalitních úprav, objevujících známé skladby minulosti v zajímavém, dosud nepoznaném světle, může být repertoár Sdružení hlubokých žesťů pozoruhodně široký.

Soubor vystoupil na významných tuzemských festivalech (Lípa Musica, Dvořákova Praha, Talichův Beroun, Dny soudobé hudby v Praze nebo Svatováclavský hudební festival v Ostravě). Účinkoval však také v japonské Osace a Polsku. Je pravidelným hostem komorních a edukačních cyklů České filharmonie, natáčel pro Český rozhlas a v České televizi opakovaně účinkoval na Adventních koncertech i v živém TV přenosu během udílení cen České filmové akademie Český lev 2014. V témže roce rovněž vydal ansámbl své první profilové Cd s podtitulem Jubileum. Ansámbl čile spolupracuje se současnými autory (Bártek, Bok, Kozel, Lédl, Vejvoda, Zelenka ad.), kteří již seskupení věnovali množství originálních kompozic.

Tak copak vás zajímá?
Zavřít
Zavřít
Tak copak vás zajímá?