Česká filharmonie
Josef Špaček

Česká filharmonie

Upozorňujeme posluchače, že zdravotně indisponovanou Janine Jansen nahradí houslista Josef Špaček. Program koncertů zůstavá beze změny. Děkujeme za pochopení.

Koncert z řady A
Délka programu 2 hod
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Cyklus A zahájila Bernsteinova Serenáda podle Platónova Symposia a uzavře jej jeho Druhá symfonie „Věk úzkosti“. I toto dílo má literární námět. Bernstein psal symfonii na stejnojmennou báseň Wystana Hugha Audena, který za ni v roce 1948 získal Pulitzerovu cenu v oboru poezie. „Když jsem ji poprvé přečetl, sebrala mi dech,“ líčí Bernstein. Na symfonii potom pracoval stále: „...v Taosu, Filadelfii, Richmondu, v Tel-Avivu, v letadlech, v hotelových halách...“. Dokončil ji už na jaře roku 1949, ale stále s ní nebyl spokojen. Teprve verze, kterou připravil v roce 1965, splňovala jeho představy. Symfonie je podobně jako báseň rozdělena do šesti částí. Náročný klavírní part hrál při premiéře řízené Sergejem Kusevickým samotný Bernstein.

Známý Sibeliův Houslový koncert je v mnoha směrech pozoruhodný. Za zmínku stojí například sólová kadence, která přebírá roli provedení v první větě. Finále zase britský muzikolog Donald Tovey popsal jako „polonézu pro lední medvědy“. Nechtěl však dílo nikterak urazit, naopak pokračuje: „V přístupnější a volnější formě koncertu, jakou vynalezli Mendelssohn se Schumannem, jsem nepotkal originálnější, lépe zvládnuté a radostnější dílo.“