Česká filharmonie
Kirill Gerstein

Česká filharmonie

Změna interpreta: Jean-Yves Thibaudeta nahradí v Čajkovského Klavírním koncertu b moll sólista Kirill Gerstein. Čajkovského Serenáda pro smyčce, Francesca da Rimini i První klavírní koncert jsou součástí nahrávacího projektu České filharmonie pro společnost Decca. Upozorňujeme posluchače, že ze všech tří koncertů je pořizován zvukový záznam. Omlouv

Koncert z řady A
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Serenádu pro smyčce dokončil Čajkovskij v roce 1880 a její veřejnou premiéru dirigoval o rok později v Petrohradě český skladatel a dirigent Eduard Nápravník. Stylově v ní vychází z hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Symfonická fantazie Francesca da Rimini je naproti tomu inspirována Dantem a nese stopy lisztovského vlivu. Autor ji napsal za méně než tři týdny během své návštěvy Bayreuthu na podzim 1876. Tragédii Francesky da Rimini ztvárnil Dante v pátém zpěvu svého Pekla. Vypravěč v něm potkává stín Francesky da Rimini, šlechtičny, která se zamilovala do bratra svého krutého manžela. Když manžel milence objevil, byli zabiti a uvrženi do Pekla. Ve svém zatracení jsou navždy chyceni v kruté bouři a zmítáni druhým kruhem Pekla, aniž by se kdykoli znovu dotkli země.

Prostřední část sugestivně líčí hluboký cit obou milenců a v závěru slyšíme moment vraždy znázorněný kontrabasy a činely, které následují horny v tématu připomínajícím requiem. Čajkovskij na konci zanechává posluchače v šoku obklopené zlověstným orchestrálním tutti.

Preludium:

Ve středu, čtvrtek i pátek se preludium bude konat v Sukově síni.