Fotografie ilustrujicí stránku    Novoroční koncert České spořitelny

Novoroční koncert České spořitelny


Ostatní pořadatelé

Akce pro uzavřenou společnost.

Ostatní

Program

Sergej Rachmaninov
Klavírní koncert č. 2 c moll op. 18 

Antonín Dvořák
Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“

Účinkující

Jan Lisiecki
klavír 

Semjon Byčkov
dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Novoroční koncert České spořitelny

Rudolfinum — Dvořákova síň

30. 1. 2019  středa 19.00
Nelze objednat online

Účinkující

Jan LISIECKI  klavír
Jan LISIECKI

Kanadský klavírista Jan Lisiecki si ve věku pouhých třiadvaceti let již získal uznání za mimořádnou interpretační vyzrálost, nezaměnitelný zvuk a poetičnost své hry. Deník The New York Times ho nazval „klavíristou, u nějž nezapadne jediná nota“. Poučené a vnímavé interpretace Lisieckého, jeho vybroušená technika a přirozený umělecký talent se pojí dohromady v hudební projev, jaký není v jeho věku běžný.

Jan Lisiecki se roku 1995 narodil v Kanadě rodičům polské národnosti. Na klavír se začal učit v pěti letech a o čtyři roky později hrál svůj první klavírní koncert, byť vždy odmítal nálepku zázračného dítěte. Jeho přístup k hudbě je osvěžující kombinací oddanosti, dovednosti a nadšení s realistickým pohledem na kariéru profesionálního hudebníka.

Na mezinárodní úrovni na sebe Jan Lisiecki poprvé upozornil v roce 2010. Institut Fryderyka Chopina vydal tehdy nahrávku, na níž Lisiecki ve věku třinácti a čtrnácti let provádí Chopinovy klavírní koncerty. Časopis BBC Music Magazine v recenzi pochválil „vyzrálou muzikálnost“ jeho hry a jeho „citlivě protříbené“ chopinovské interpretace. Zmíněná nahrávka poté obdržela cenu Diapason Découverte. V roce 2011, kdy bylo Janu Lisieckému pouhých patnáct let, s ním uzavřela exkluzivní smlouvu společnost Deutsche Gramophon, čímž potvrdila, že Lisiecki patří ve své generaci ke klavíristům s největší fantazií a nejpoetičtějším projevem. V březnu roku 2017 mu vyšlo zatím poslední album se zřídka uváděnými Chopinovými skladbami pro klavír a orchestr. Tato nahrávka získala prestižní ocenění ECHO Klassik.

Jan Lisiecki o sobě říká, že se vždy snaží hrát tak, aby vynikla krása a brilantnost původního díla. Ukázal, že je schopen se ve svém provedení konkrétních skladeb pozoruhodně přiblížit původnímu záměru autora. „Když člověk vstupuje do koncertní síně, měl by to prožívat jako vstup do svatyně. Je tam, aby měl příležitost k zamyšlení a aby pokud možno odcházel s jiným pocitem, osvěžený a inspirovaný.“ Lisieckého klavírní umění se vyvíjelo ve spolupráci s mnoha předními světovými orchestry, kupříkladu Orchestre de Paris, Newyorskou filharmonií či BBC Symphony Orchestra, a v průběhu své dosavadní kariéry vystupoval na pódiích, jako je tokijská Suntory Hall, Kennedyho a Lincolnovo centrum, londýnský Barbican či Royal Albert Hall. Navázal také umělecká partnerství s předními světovými dirigenty, mezi jiným se sirem Antoniem Pappanem, Yannickem Nézet-Séguinem, Danielem Hardingem a Pinchasem Zukermanem.

V lednu roku 2016 poprvé vystoupil v hlavní koncertní síni newyorské Carnegie Hall. Deník The New York Times mu věnoval nadšenou recenzi a zhodnotil jeho debut jako „neobyčejně citlivé vystoupení“. Na některých svých vystoupeních Jan Lisiecki také od klavíru řídí doprovodné těleso, například Zürcher Kammerorchester či soubor Camerata Salzburg. V sezoně 2017–2018 vystupoval Lisiecki na mnoha světových pódiích, absolvoval recitálová turné po Evropě a Asii a debutoval mimo jiné v abonentních cyklech Boston Symphony Orchestra, Wiener Symphoniker a Staatskapelle Dresden. V roce 2013 obdržel Lisiecki na Hudebním festivalu Šlesvicka-Holštýnska Cenu Leonarda Bernsteina a časopis Gramophone ho vyhlásil Mladým umělcem roku.

Jan se zabývá také charitativní činností a svá vystoupení věnuje ve prospěch organizací, jako je nadace Davida Fostera, Polska akcja humanitarna či nadace Wish Upon a Star. Již roku 2008 byl jmenován „mládežnickým představitelem“ kanadské sekce UNICEF a v roce 2012 se stal oficiálním kanadským ambasadorem UNICEF.

Semjon Byčkov  dirigent
Semjon Byčkov

„Bylo to svědectví nejen o Mahlerovi, ale také o panu Byčkovovi a České filharmonii... byla to dojemná a inteligentní interpretace Vzkříšení, dramatická v úvodu a finále, milá a hravá ve středních větách a vznešená v Prasvětle...“

The New York Times

Působení Semjona Byčkova ve funkci šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie se započalo koncerty v Praze, Londýně, New Yorku a Washingtonu u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v roce 2018. Po završení Projektu Čajkovskij v roce 2019 – kompletu 7 CD vydaného společností Decca Classics a řady mezinárodních rezidencí – se Byčkov s Českou filharmonie zaměřili na Mahlerova symfonická díla, jejichž provedení a nahrávání bude probíhat doma i v zahraničí.

V sezóně 2021/2022 bude Česká filharmonie na mezinárodním fóru prezentovat Mahlerovy symfonie č. 1, 2, 3, 4, 5 a 7, počínaje svým letním turné na festivalu v rakouském Grafeneggu. Říjnové abonentní koncerty 126. sezony pak zahájí Mahlerovou symfonií č. 9. Na jaře proběhne český festival ve vídeňském Musikvereinu, kde zazní Smetanova Má vlast (kterou Byčkov s Českou filharmonií nahrál během lockdownu) spolu s díly Miroslava Kabeláče, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka, po němž bude následovat rozsáhlé evropské turné zahrnující koncerty v Berlínské filharmonii, Labské filharmonii v Hamburku a dva koncerty v Barbican Centre v Londýně.

Byčkov si získal renomé interpretacemi skladeb kmenového repertoáru, ale úzce spolupracuje i s řadou výjimečných soudobých skladatelů včetně Luciana Beria, Henriho Dutilleuxe a Maurizia Kagela. V posledních letech navázal spolupráci rovněž s Reném Staarem, Thomasem Larcherem, Richardem Dubignonem, Detlevem Glanertem a Julianem Andersonem. Premiéry jejich skladeb provedl v čele Vídeňské filharmonie, Newyorské filharmonie, Královského orchestru Concertgebow a Symfonického orchestru BBC v rámci BBC Proms. K vrcholům nové sezony patří německá premiéra Larcherova klavírního koncertu zkomponovaného pro Kirilla Gersteina v Berlíně, česká premiéra Mari Bryce Dessnera a světová premiéra Andersonových Pražských panoramat. Tato tři díla budou rovněž uvedena v Praze; patří ke čtrnácti novým skladbám na objednávku Semjona Byčkova iniciovanou na začátku jeho působení v České filharmonii.

Tak jako Česká filharmonie je i Semjon Byčkov je pevně spjat s kulturou východoevropskou i západoevropskou. Narodil se v roce 1952 v Leningradu, v roce 1975 emigroval do Spojených států amerických a od poloviny osmdesátých let žije v Evropě. Od pěti let se Byčkovovi dostávalo mimořádného hudebního vzdělání. Nejprve se učil hrát na klavír, později byl vybrán ke studiu na Glinkově škole sborového zpěvu a ve třinácti letech absolvoval první lekce dirigování. V 17 letech byl přijat na Leningradskou konzervatoř, kde studoval u legendárního pedagoga Ilji Musina. Tři roky nato zvítězil v Rachmaninově dirigentské soutěži. Protože mu byla odepřena cena spočívající v dirigování Leningradské filharmonie, Byčkov ze Sovětského svazu odešel.

Než se v roce 1989 Byčkov vrátil do Petrohradu jako hlavní hostující dirigent Petrohradské filharmonie, získal věhlas ve Spojených státech jako hudební ředitel Grand Rapids Michigan Symphony Orchestra a Filharmonie Buffalo. Jeho mezinárodní kariéra začala ve Francii, kde debutoval v Lyonské opeře a na festivalu v Aix-en-Provence, a kulminovala poté, co se jako dirigent osvědčil při záskocích u Newyorské a Berlínské filharmonie a Royal Concertgebouw Orchestra. V roce 1989 byl jmenován hudebním ředitelem Orchestre de Paris, v roce 1997 se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem a následujícího roku šéfdirigentem Dresden Semperoper.

Byčkov má široký koncertní i operní repertoár. Diriguje na všech celosvětově významných operních scénách – v La Scale, Pařížské národní opeře, drážďanské Semperově opeře, Vídeňské státní opeře, Metropolitní opeře v New Yorku, londýnské Královské opeře v Covent Garden a madridském Teatro Real. Jakožto hlavní hostující dirigent festivalu Maggio Musicale Fiorentino si vydobyl uznání svým pojetím Janáčkovy Její pastorkyně, Schubertova Fierrabrase, Pucciniho Bohémy, Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu a Musorgského Borise Godunova; všechna tato představení obdržela prestižní italskou cenu Premio Abbiati. K novým vídeňským inscenacím s Byčkovovou účastí patří Straussův Růžový kavalír a Daphne, Wagnerův Lohengrin a Parsifal a Musorgského Chovanština. V Londýně Byčkov debutoval novým provedením Straussovy Elektry a v Královské opeře dirigoval rovněž nové inscenace Mozartovy opery Così fan tutte, Straussových Žen beze stínu a Wagnerova Tannhäusera. Nedávno na festivalu v rakouském Bayreuthu řídil Wagnerova Parsifala a ve Vídeňské státní opeře Straussovu Elektru.

Díky tomu, že v sobě Byčkov spojuje vrozenou muzikálnost s precizností vštípenou ruskou hudební školou, se jeho koncertní vystoupení vždy těší velké pozornosti. V Británii kromě pravidelného vystupování s Londýnským symfonickým orchestrem zastává také čestné funkce u Symfonického orchestru BBC, s nímž každoročně vystupuje v cyklu BBC Proms, a na Královské hudební akademii, což v obou případech dokládá hloubku vzájemného vztahu. V Evropě Byčkov často vystupuje na turné s Královským orchestrem Concertgebouw a Mnichovskou filharmonií. Každoročně hostuje také u Vídeňské filharmonie, Berlínské filharmonie, lipského Gewandhausorchestru, Orchestre National de France a orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia. V USA koncertuje s Newyorskou filharmonií, Chicagským symfonickým orchestrem, Losangeleským symfonickým orchestrem, Filadelfským orchestrem a Clevelandským orchestrem. V letošní sezóně má kromě celé řady koncertů s Českou filharmonií na programu další hostování s Mahlerovými symfoniemi s Orchestre de Paris, lipským Gewandhausem, Berlínskou filharmonií, Filharmonií Oslo a Losangeleskou filharmonií a se Straussovou Elektrou v Pařížské národní opeře.

Byčkov spolupracoval na rozsáhlých nahrávacích projektech pro společnost Philips s Berlínskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, orchestrem Concertgebouw, orchestrem Philharmonia, Londýnskou filharmonií a Orchestrem de Paris. V rámci třináctileté spolupráce se Symfonickým orchestrem Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem (1997–2010) pořídil řadu nahrávek děl Richarda Strausse (Elektra, Daphne, Život hrdiny, Metamorfózy, Alpská symfonie, Enšpíglova šibalství), Gustava Mahlera (Symfonie č. 3, Píseň o zemi), Dmitrije Šostakoviče (symfonie č. 4, 7, 8, 10, 11), Sergeje Rachmaninova (Zvony, Symfonické tance, Symfonie č. 2), Giuseppe Verdiho (Requiem), kompletního cyklu Brahmsových symfonií a skladeb Detleva Glanerta a Yorka Höllera. Byčkovova nahrávka Čajkovského Evžena Oněgina se stala doporučeným titulem v pořadu „Building a Library“ stanice BBC Radio 3 (2020), jeho provedení Wagnerova Lohengrina bylo v anketě časopisu BBC Music Magazine vyhlášeno Nahrávkou roku 2010 a jeho verze Schmidtovy Symfonie č. 2 s Vídeňskou filharmonií se stala v témže časopise Nahrávkou měsíce.

V roce 2015 získal Semjon Byčkov v mezinárodní soutěži International Opera Awards titul Dirigent roku.

Skladby

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll

Program zahajuje oblíbený Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18, od Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova, dílo, které bývá pro svou citovost a melodičnost přirovnáváno k neméně známému Klavírnímu koncertu b moll Petra Iljiče Čajkovského z let 1874/1875. Rachmaninov pocházel z ruské aristokratické rodiny a hudební talent projevoval už od dětství. Výrazně ho formovalo studium na moskevské konzervatoři, kam po petrohradských, nepříliš vydařených studijních letech přestoupil ke klavírnímu pedagogovi Nikolaji Sergejeviči Zverevovi. Byl vynikajícím klavíristou, tíhl však také ke kompozici a dirigování. Čajkovskij, Arenskij, Siloti, Tanějev, Safonov nebo Rubinštejn pro něho nebyla pouze slavná jména, ale živé postavy z hudebního světa, s nimiž se mohl osobně seznámit. Koncem 19. století měl za sebou první úspěšné skladby včetně opery Aleko a před sebou slibnou dráhu hudebníka, známého nejen v carském Rusku. Podařilo se mu překonat – a to i s pomocí moskevského neurologa, psychiatra a hypnotizéra dr. Nikolaje Dahla – těžkou tvůrčí krizi; ukončil ji tento druhý klavírní koncert, dedikovaný Dahlovi. Po revoluci v roce 1917 Rachmaninov s celou svou rodinou emigroval a do Ruska se již nikdy nevrátil.

Třívětý Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll má všechny rysy pozdně romantického díla, plného melodické krásy, inspirací v lidové hudbě, nostalgie, širokodechých pasáží, ale i virtuozity. Druhou větu (Adagio sostenuto) stejně jako větu třetí (Allegro scherzando) skladatel vytvořil již v roce 1900. Zpěvné téma pomalé části, které si předávají flétna, klarinet, klavír i orchestr, patří k nejvroucnějším melodiím ruské klavírní literatury této doby. Jako poslední byla v sonátové formě zkomponována úvodní věta (Moderato), a to na jaře 1901. Premiéru kompletního koncertu řídil v Moskvě na podzim roku 1901 Alexander Siloti, u klavíru zasedl jako sólista sám autor.

Antonín Dvořák
Symfonie č. 9 e moll op. 95 "Z Nového světa"

Pro českého hudebního skladatele Antonín Dvořáka znamenalo jeho tříleté působení na postu ředitele Národní konzervatoře v New Yorku, na nějž ho v roce 1892 vynesl mimořádný úspěch jeho děl v amerických koncertních síních, mezi jiným také velký zlom v jeho kompoziční činnosti. Americká atmosféra a tamní hudební kultura jej inspirovaly k vytvoření svérázných děl, která geniálním způsobem spojují americké podněty s tradicí evropské hudby. Vedle Smyčcového kvartetu F dur, Smyčcového kvintetu Es dur a kantáty Americký prapor to byla především proslulá Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Dvořák na této své poslední symfonii pracoval v New Yorku v období mezi 10. lednem a 24. květnem 1893.

Sám skladatel v době kompozice o symfonii v jednom z dopisů do vlasti napsal: „Zdá se mi, že americká půda na mou mysl blahodárně bude působit a skoro bych řekl, že již v té nové symfonii něco takového uslyšíte.“ A spokojený s výsledkem symfonii o něco později trefně charakterizuje: „Inu, vliv Ameriky každý, kdo má čuch, musí vycítit.“ Přestože Dvořák záměrně necituje černošské nebo indiánské melodie, do svých vlastních témat zavádí charakteristické prvky melodiky amerických menšin, zvláště exoticky znějící pentatoniku. V úvodní větě je proti bluesově synkopovanému hlavnímu tématu postaveno mollové vedlejší téma inspirované rytmem české polky. Pomalou větu, slavné Largo, otevírá melancholická melodie anglického rohu upomínající na černošské spirituály. Dvořák jí přitom dal její charakteristický pentatonický ráz až v průběhu zkoušek před prvním provedením. Podnětem k této větě snad byla scéna pohřbu Minnehahy, družky irokézského vůdce Hiawathy, z eposu Henryho Wadswortha Longfellowa Píseň o Hiawathovi. Dvořák toto významné dílo americké literatury, námětově čerpající z indiánské mytologie, četl již dávno před svým pobytem v Americe v překladu Josefa Václava Sládka.

Pochovali Minnehahu,
v sněhu hrob jí vyhrabali
v hlubokém a tmavém lese,
pod jedlemi kvílícími;
šat jí dali nejskvostnější,
oblekli jí hermelíny,
pokryli ji chladným sněhem,
bílým jako hermelíny:
tak pohřbili Minnehahu.

Rovněž inspiraci pro scherzo nalezl Dvořák v Longfellowově eposu, tentokrát ve vylíčení sňatku Hiawathy s Minnehahou.

Rychleji, pak rychle, rychle,
kotoučem se kroužil, vířil,
přes hosti se švihal skokem
jedním vírem kolem chaty,
až za sebou strhl listí,
až se prach a vítr
kolem něho roztočily.

Dvořákovu představu bujarého křepčení indiánského kouzelníka Pau-Puk-Keewise vystřídá český tanec sousedská. Finále, které zpracovává materiál předchozích vět, je radostným završením celého díla.

Symfonie byla poprvé provedena 26. prosince 1893 v newyorské Carnegie Hall Newyorskou filharmonií pod taktovkou Antona Seidla. Symfonie se stala ve světě nejúspěšnější Dvořákovou skladbou. Její evropská premiéra se konala 21. června 1894 v Londýně. V českých zemích skladba poprvé zazněla v Karlových Varech 20. července 1894. Pražské publikum se symfonie dočkalo 13. října 1894 v Národním divadle za autorova řízení.

Tak copak vás zajímá?
Zavřít

Rozehrajte s námi další koncert

Podpořte nás
Zavřít
Tak copak vás zajímá?