Fotografie ilustrujicí stránku  Adventní koncert VI Duo di Basso

Adventní koncert VI

Duo di Basso

Česká filharmonie
Komorní soubory České filharmonie
Program

Benedetto Marcello
Sonata op. 2, č. 2

Louis de Caix d'Hervelois
Suita č. 2 d moll

Maurice Ravel
Habanera

Astor Piazola
Cafe 1930

Jacques Ibert
Enter´acte

Tomáš Ille
Malilinkatá vánoční mšička

Adam Václav Michna z Otradovic
Svatoroční muzika (výběr)

Účinkující

Duo di Basso

Ivan Vokáč
violoncello

Jiří Hudec
kontrabas

Andrea Rysová
flétna

Tomáš Ille
kytara

Alfréd Strejček
recitace

Fotografie ilustrujicí událost Adventní koncert VI Duo di Basso
Rudolfinum — Sukova síň

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Účinkující

Ivan Vokáč  violoncello
Ivan Vokáč

V České filharmonii působí od ledna 2014 ve skupině violoncell. Studoval Pražskou konzervatoř a HAMU v Praze pod vedením Miroslava Petráše. Absolvoval mistrovské kurzy v Kronbergu (Steven Isserlis, Boris Pergamenščikov) a v Plzni (Raphael Wallfisch).

Jako sólista se představil na řadě festivalů, jak v Čechách (Talichův Beroun, Mladá Praha, Mladé pódium), tak i v zahraničí (Festival lʼEté Musical en Bergerac – Francie, Music Home Alive Festival – Holandsko). Je členem tří komorních uskupení: Lobkowicz Trio, Prague Cello Quartet, Escualo Kvintet – zde však hraje na klavír. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.

Ivan Vokáč je laureátem řady mezinárodních interpretačních soutěží. Nejvýraznější z nich jsou vítězství v rakouském Liezenu 2002, na Dotzauerově soutěži v Drážďanech 2005, na soutěži Bohuslava Martinů v Praze 2008 a absolutní vítězství s houslistou Jakubem Junkem na rozhlasové soutěži Concertino Praga 2006. V roce 2010 zvítězil v soutěži o stipendium, kterou pořádá Nadace Yamaha Music Foundation of Europe, a roku 2012 se stal jako semifinalista nejúspěšnějším českým účastníkem mezinárodní soutěže Pražské Jaro. Jeho posledním soutěžním úspěchem je vítězství na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně (2013). Jako člen souboru Taras Piano Trio zvítězil v mezinárodních soutěžích „Internationaler Johannes Brahms Wettbewerb“ (Pörtschach, Rakousko, 2007) a „Rovere dʼOro“ v italském San Bartolomeu (2008). Coby člen Lobkowicz Tria uspěl na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka (3. cena a ocenění za nejlepší interpretaci Dvořákova díla) a obhájil 1. cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Andrea Rysová  flétna
Andrea Rysová

Andrea Rysová se narodila v Olomouci a již za studií na konzervatoři v Kroměříži dosáhla mnoha úspěchů – na soutěži Concertino Praga v roce 1992 obsadila 3. místo, o rok později zvítězila v soutěži London Chamber Music Competition, a roku 1994 se umístila na třetím místě v soutěži konzervatoří. V roce 1995 se stala sólo flétnistkou Moravské filharmonie Olomouc. V letech 1996 až 2000 studovala na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě Jiřího Válka.

Během studií působila v mnoha souborech (Virtuosi di Praga, Musica Bohemica, České noneto ad.), se kterými absolvovala řadu koncertů u nás i v zahraničí. V roce 2002 se stala členkou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kde působila do roku 2006. Poté se stala první flétnistkou České filharmonie. Na tomto prestižním postu působí dodnes.

Andrea Rysová je v současnosti vyhledávanou instrumentalistkou našich předních orchestrů a komorních souborů. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas, filmovou hudbu a její umění se objevilo i na mnoha kompaktních discích. Za svou hudební kariéru vystupovala v řadě zemí Evropy, ve Spojených státech amerických a v Asii.

Jiří Hudec  kontrabas

Vystudoval brněnskou konzervatoř a posléze JAMU ve třídě Jiřího Bortlíčka. Roku 1977 nastoupil jako tutti hráč do České filharmonie, kde v roce 1990 postoupil na místo prvního kontrabasisty.

Pořídil řadu sólových i komorních nahrávek pro Český rozhlas, ARD a gramofonové firmy jako jsou Bonton, Pony Canyon, Bayer, Praga a Artesmon. V roce 1999 vystoupil jako sólista na festivalu Pražské jaro s Kontrabasovým koncertem h moll Giovanniho Bottesiniho.

Je zakladatelem souborů Basseti boemi (kontrabasové kvarteto), Duo di basso (s violoncellistou Františkem Hostem), Virtuozi di basso a Filharmonický oktet. Spolupracoval i s celou řadou dalších předních hráčů a ansámblů, jako např. Stamicovo, Pražákovo, Kocianovo nebo Škampovo kvarteto, v posledních letech se zúčastnil i projektů Mahler Chamber Orchestra.

Od roku 1980 je pedagogem na pražské HAMU a v roce 2007 byl jmenován profesorem hry na kontrabas. Od roku 2001 vyučuje také na prestižní Royal Nothern College v Manchesteru, na které mu byl v roce 2012 udělen titul Fellow RNCM. Vedle pravidelné pedagogické práce vedl interpretační kurzy v Tokiu, Tojamě, Detmoldu, Capbretonu, ISA Semmering ve Vídni, Drážďanech, Glasgow, Pekingu a v Bass club na Menuhin school.

Alfréd Strejček  umělecký přednes
Alfréd Strejček

Herec Alfred Strejček prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Jeho doménou je, vedle herectví, přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců. Jeho hlas vešel do povědomí televizních diváků i rozhlasových posluchačů. Vytvořil řadu významných rolí ve filmu i v televizi (Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Podivná přátelství herce Jesenia, Smrt a blažená paní, Lásky hra osudná, Josefina aj.). Je vyhledávaným interpretem hudebních melodramatických děl a v tomto žánru spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími orchestry i sólisty. Společně se Štěpánem Rakem byl oceněn zvláštní cenou UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, který oba umělci představili ve 33 zemích čtyř kontinentů na více než 700 vystoupeních.

Tomáš Ille  kytara
Tomáš Ille

Tomáš Ille (* 1971, Zlín) je skladatel, aranžér a kytarista. Studoval na konzervatoři v Kroměříži a na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jeho činnost má široké zaměření; skládá hudbu určenou pro koncertní pódia, hudbu filmovou, jevištní i didaktickou. Mimo to se věnuje aranžím a instrumentacím. Jeho kompozice a úpravy jsou součástí repertoáru mnoha českých i zahraničních orchestrů a interpretů (Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, Vídeňští symfonikové, Pittsburský symfonický orchestr, Virtuosi di basso České filharmonie, Pražský komorní orchestr, Plzeňská filharmonie, Jihočeská komorní filharmonie, České noneto, Die 13 Solo-bläser des Bayreuther Festspielorchestrs, Radek Baborák Ensemble ad.). Byl nominován na cenu Grammy pro rok 2015 za Symfonickou suitu z opery Jenůfa Leoše Janáčka, kterou natočil Pittsburský symfonický orchestr s dirigentem Manfredem Honeckem.