Fotografie ilustrujicí stránku  ČSKH Oleksandr Havryljuk

ČSKH

Oleksandr Havryljuk

Český spolek pro komorní hudbu

Klavírní recitál

Koncert z řady I
Český spolek pro komorní hudbu
Program

Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni
Toccata a fuga d moll

Joseph Haydn
Sonáta č. 47 h moll Hob. XVI:32

Fryderyk Chopin
Etudy op. 10 č. 3, 8, 9, 10, 11 a 12

Alexander Skrjabin
Sonáta č. 5 op. 53

Sergej Rachmaninov
Preludia op. 23 č. 1, 5 a 2

Sergej Rachmaninov
Sonáta č. 2 b moll op. 3

Účinkující

Oleksandr Havryljuk
klavír

Fotografie ilustrujicí událost ČSKH Oleksandr Havryljuk
Rudolfinum — Dvořákova síň

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Účinkující

Oleksandr Havryljuk  klavír
Oleksandr Havryljuk

Oleksandr Havryljuk je fantasticky virtuózní klavírista a jeho úchvatné i poetické výkony mu vysloužily uznání mezinárodní kritiky. Umělec se narodil v roce 1984, na klavír se začal učit v sedmi letech a poprvé koncertoval, když mu bylo devět. Později, v roce 1999, získal první cenu a zlatou medaili na Horowitzově mezinárodní klavírní soutěži a rok poté první cenu na mezinárodní klavírní soutěži v japonském Hamamacu. V roce 2005 pak vyhrál jak kýženou zlatou medaili, tak cenu za nejlepší provedení klasicistního koncertu na věhlasné mezinárodní klavírní soutěži Arthura Rubinsteina.

Od debutu s orchestrem Royal Concertgebouw v roce 2010 se Havryljuk vrací do Amsterdamu každý rok, ať už v recitálové řadě mistrů klavíru či za doprovodu orchestru v rámci matiné Zatertaag v sále Concertgebouw. Pro své vznešené a podmanivé interpretace je stále více žádán orchestry a dirigenty a vystoupil mj. s filharmonickými orchestry v New Yorku, Los Angeles, Izraeli, Varšavě, Moskvě a Rotterdamu, jakož i Královským skotským národním orchestrem, tokijským symfonickým orchestrem NHK, symfoniky v Cincinnati, Hallého orchestrem, Stuttgartskou filharmonií a dalšími. Spolupracoval s řadou dirigentů, mezi něž patří Herbert Blomstedt, Andrej Borejko, Vladimir Fedosejev, Valerij Gergijev, Neeme Järvi, Vladimir Jurowski, Kyrylo Karabyc, Louis Langrée, Aleksandr Lazarev, Sebastian Lang-Lessing, Gianandrea Noseda, Vasilij Petrenko, Rafael Payare, Alexander Shelley, Jurij Simonov, Herbert Soudant, Markus Stenz a Osmo Vänska.

Oleksandr Havryljuk pravidelně navštěvuje Japonsko a Asii, kde vystupuje s orchestry, jako jsou symfonický orchestr NHK a Filharmonie Soul a pravidelně se vydává na recitálová turné – jeho koncerty v síních Suntory Hall a Tokyo Opera City jsou často vyprodány. Umělec se pravidelně vrací i do Ruska, kde vystoupil s Ruskou národní filharmonií pod řízením Vladimira Spivakova a se Světlanovovým ruským státním symfonickým orchestrem, jeho recitály pak bylo možné vyslechnout ve velké síni Moskevské konzervatoře i v Kremlu.

Ve 13 letech se Oleksandr přestěhoval do Sydney, kde žil až do roku 2006. Hrál se všemi hlavními australskými orchestry včetně symfoniků v Melbourne a Sydney a do země se každý rok vrací za účelem koncertů a recitálů. Ve spolupráci s Vladimirem Aškenazim a symfoniky v Sydney vytvořil v roce 2009 kritikou vysoce ceněnou nahrávku kompletních Prokofjevových klavírních koncertů – jedná se o živé snímky z opery v Sydney. Vedle prokofjevovského cyklu má na kontě několik dalších nahrávek včetně recitálových disků s díly Rachmaninova, Schumanna, Skrjabina, Musorgského a Prokofjeva.

Mezi zlaté hřeby Oleksandrovy sezony 2017/2018 patří debut na festivalu BBC Proms se Skotským symfonickým orchestrem BBC za řízení Thomase Dausgaarda. Umělec bude rovněž debutovat s dalšími orchestry včetně České filharmonie, Lucemburského filharmonického orchestru, filharmoniků v Mohuči i Národního orchestru v Lille.

Oleksandr je proslulý svými sólovými recitály a pravidelně vystupuje v četných prestižních koncertních síních po celém světě. V duu s Janine Jansen se rovněž vydá na recitálové turné po Evropě, Asii a Severní Americe.

Je rezidenčním umělcem na Chautauqua Institution, kde jako umělecký poradce vede studijní program klavírní hry. Podporuje řadu charitativních organizací včetně Opportunity Cambodia, která postavila rezidenční edukační zařízení pro kambodžské děti.

Oleksandr hraje výhradně na nástroje značky Steinway.