Fotografie ilustrujicí stránku  Česká filharmonie Open air koncert 2017

Open air koncert 2017 • Česká filharmonie


Česká filharmonie

Už popáté letos Česká filharmonie uzavře svou sezonu pražským koncertem pod otevřeným nebem. Program na Hradčanském náměstí bude tentokrát ve znamení jazzu: v rámci premiérové spolupráce bude orchestr dirigovat všestranný britský hudebník Wayne Marshall a jako hosté se představí špičkoví jazzoví muzikanti ze souboru Jazz at Lincoln Center Orchestra

Česká filharmonie
Délka programu 1 hod 45 min

Program

Duke Ellington a Irving Mills
The Mooche

Duke Ellington a Billy Strayhorn
Big Fat Alice's Blues

Duke Ellington
Portrait of Louis Armstrong

Wynton Marsalis
Symfonie č. 3 "Swing Symphony"

 

Spolupořadatel koncertu MČ Praha 1

 

Koncert je věnovaný 25. výročí Člověka v tísni

Účinkující

Jazz at Lincoln Center Orchestra

Wynton Marsalis
umělecký vedoucí, trubka

Greg Gisbert
trubka

Kenny Rampton
trubka

Marcus Printup
trubka

Vincent Gardner
trombon

Chris Crenshaw
trombon

Elliot Mason
trombon

Sherman Irby
altsaxofon a sopránsaxofon, flétna, klarinet

Ted Nash
altsaxofon a sopránsaxofon, flétna, klarinet

Victor Goines
tenorsaxofon a sopránsaxofon, klarinet, basklarinet

Walter Blanding
tenorsaxofon a sopránsaxofon, klarinet

Paul Nedzela
barytonsaxofon a sopránsaxofon, basklarinet

Dan Nimmer
klavír

Carlos Henriquez
kontrabas

Marion Felder
bicí

 

Wayne Marshall
dirigent

Česká filharmonie

Fotografie ilustrujicí událost Open air koncert 2017 Česká filharmonie

Praha — Hradčanské náměstí

22. 6. 2017  čtvrtek 20.15
Nelze objednat online

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Informace k dopravě na Hradčanské náměstí

S ohledem na probíhající osobní prohlídky v areálu Pražského hradu a s nimi spojené zdržení doporučujeme návštěvníkům, aby k dopravě na koncert využili tramvajové zastávky Brusnice nebo Pohořelec (tram č. 22 a 23), vzdálené cca 10 min chůze od Hradčanského náměstí. Na místo je také možné dojít Nerudovou ulicí, případně po nových zámeckých schodech z Malostranského náměstí. Po koncertě bude areál Pražského hradu mimořádně otevřený až do 23.00 hod.

 

Účinkující

Wayne Marshall  dirigent
Wayne Marshall
Wynton Marsalis  umělecký vedoucí
Wynton Marsalis

Wynton Marsalis je generální a umělecký ředitel kulturního střediska Jazz at Lincoln Center. Narodil se v New Orleans ve státě Louisiana v roce 1961; ve dvanácti letech začal studovat klasickou trubku a nedlouho poté už hrál v místních kapelách různých žánrů. V sedmnácti letech nastoupil na renomovanou klasickou Juillardovu školu v New Yorku a stal se členem slavného jazzového souboru Arta Blakeyho Jazz Messengers. V roce 1982 natočil svou první nahrávku jako kapelník a od té doby vydal více než 70 jazzových a klasických alb, které mu vynesly devět cen Grammy. V roce 1983 se stal prvním a jediným hudebníkem, který získal cenu Grammy jak v jazzové, tak v klasické kategorii; tento úspěch si zopakoval i o rok později.

Vytvořil i rozsáhlé skladatelské dílo, například skladby Sweet Release; Jazz: Six Syncopated Movements; Jump Start and Jazz; Citi Movement/Griot New York; At the Octoroon Balls; In This House, On This Morning; a Big Train.

V roce 1997 se Wynton Marsalis stal prvním jazzovým umělcem, který získal prestižní Pulitzerovu cenu za hudbu za své oratorium Blood on the Fields napsané na zakázku pro „Jazz v Lincolnově středisku“. V roce 2004 vydal The Magic Hour, první ze šesti alb u nahrávací společnosti Blue Note. Na svůj debut u labelu Blue Note navázal hudbou k dokumentárnímu filmu Kena Burnse Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson pro televizní stanici PBS o významném černošském boxerovi, po kterém následovaly nahrávky Wynton Marsalis: Live at The House of Tribes (2005); From the Plantation to the Penitentiary (2007); Two Men with the Blues s Williem Nelsonem (2008); He and She (2009); Here We Go Again featuring Willie Nelson, Wynton Marsalis and Norah Jones (2011); and Wynton Marsalis & Eric Clapton Play The Blues (2011).

U příležitosti 200. výročí historického Habešského baptistického kostela v Harlemu v roce 2008 Wynton Marsalis složil velkou mši pro sbor a jazzový orchestr. Tato skladba měla premiéru v koncertní síni Jazz at Lincoln Center a následně zazněla na oslavách v Habešském baptistickém kostele. Druhá symfonie Wyntona Marsalise – Blues Symphony – byla premiérována v roce 2009 Atlantským symfonickým orchestrem a v roce 2010 byla provedena Bostonským symfonickým orchestrem. V témže roce zazněla premiéra třetí symfonie Wyntona Marsalise Swing Symphony, kterou složil na základě společné objednávky Newyorské filharmonie, Berlínské filharmonie, Losangeleské filharmonie a londýnského kulturního střediska Barbican Centre. Orchestr Jazz at Lincoln Center s Wyntonem Marsalisem vystoupil v roce 2010 s Berlínskými filharmoniky a s Newyorskou filharmonií v roce 2011 s Losangeleskou filharmonií.

Wynton Marsalis je také mezinárodně uznávaným pedagogem a propagátorem hudební výchovy. Byly mu uděleny čestné doktoráty mnoha vysokými školami v USA. Pořádá vzdělávací programy pro studenty všech věkových kategorií a uvádí populární koncerty „Jazz pro mladé“, které produkuje kulturní středisko Jazz at Lincoln Center. Wynton Marsalis také napsal a moderuje televizní cyklus Marsalis on Music a rozhlasový cyklus Making the Music. Napsal také šest knih: Sweet Swing Blues on the Road; Jazz in the Bittersweet Blues of Life; To a Young Musician: Letters from the Road; Squeak, Rumble, Whomp! Whomp! Whomp! a Moving to Higher Ground: How Jazz Can Change Your Life.

V roce 2001 byl jmenován poslem míru Kofi Annanem, tehdejším generálním tajemníkem OSN; v rámci programu „Culture Connect“ [Kulturní spojka] byl také americkým Státním departmentem jmenován kulturním velvyslancem Spojených států. V roce 2009 byl vyznamenán Řádem čestné legie, nejvyšším státním vyznamenáním udělovaným francouzskou vládou.

The Jazz at Lincoln Center Orchestra  
The Jazz at Lincoln Center Orchestra

Posláním Jazz at Lincoln Center je pobavit, obohatit a rozšířit globální komunitu příznivců jazzu prostřednictvím vystoupení, vzdělávání i propagace tohoto žánru.

Díky celosvětově proslulému Jazz at Lincoln Center Orchestra a hostujícím umělcům, kteří překlenují žánry i generace, organizuje Jazz at Lincoln Center ve svém domovském městě New Yorku (Frederick P. Rose Hall, tzv. „Dům swingu“) i po celém světě každoročně tisíce akcí pro publikum všech věkových kategorií, ať už se jedná o koncerty, vzdělávací projekty nebo rozhlasové a televizní programy. Jazz at Lincoln Center vedou předseda Robert J. Appel, generální a umělecký ředitel Wynton Marsalis a výkonný ředitel Greg Scholl.

Jazz at Lincoln Center Orchestra (JLCO) tvoří 15 špičkových jazzových sólistů a ansámblových hráčů a soubor je rezidenčním tělesem Jazz at Lincoln Center od roku 1988. Tento vskutku všestranný orchestr se uplatňuje ve všech aspektech dramaturgie Jazz at Lincoln Center; koncertně vystupuje a vzdělávací projekty vede jak v New Yorku, tak i jinde ve Spojených státech amerických a po celém světě, a to v koncertních síních, tanečních sálech, jazzových klubech i v parcích ve spolupráci se symfonickými orchestry, baletními soubory, místními studenty i stále se rozšiřující paletou hostujících umělců.

Vzdělávání je podstatnou součástí poslání Jazz at Lincoln Center a edukační aktivity jsou koordinovány s dramaturgií, kterou Jazz at Lincoln Center Orchestra uplatňuje jak na koncertech, tak na turné. V mnohých z těchto programů vystupují členové orchestru. Patří sem například proslulá rodinná koncertní řada Jazz for Young People™, soutěž a festival pro střední školy Essentially Ellington High School Jazz Band Competition & Festival, studijní program Jazz for Young People™ Curriculum, rezidence ve vzdělávacích institucích, workshopy a koncerty pro studenty i dospělé po celém světě.

V partnerství s rozhlasovými stanicemi NPR Music a WBGO vytvořil Jazz at Lincoln Center jazzovou dramaturgii nové generace pro veřejnoprávní rozhlas pod názvem Jazz Night in America. Tyto pořady prezentují živou soudobou jazzovou scénu a zdůrazňují přitom i bohaté a slavné dějiny žánru. Moderátorem je basista Christian McBride a na programu jsou pečlivě vybraná vystoupení z celých Spojených států amerických, jež jsou protkána pestrobarevnými příběhy zúčastněných umělců.

Pod vedením hudebního ředitele Wyntona Marsalise tráví Jazz at Lincoln Center Orchestra více než třetinu roku na turné. Big band má obrovský repertoár sahající od vzácných historických skladeb až po díla, která si objednal Jazz at Lincoln Center, a zahrnuje skladby a aranžmá od následujících skladatelů: Duke Ellington, Count Basie, Fletcher Henderson, Thelonious Monk, Mary Lou Williams, Billy Strayhorn, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Charles Mingus, Chick Corea, Oliver Nelson a mnozí další. Pohostinsky s orchestrem vystoupili mj. dirigenti Benny Carter, John Lewis, Jimmy Heath, Chico OʼFarrill, Ray Santos, Paquito D’Rivera, Jon Faddis, Robert Sadin, David Berger, Gerald Wilson a Loren Schoenberg.

Jazz at Lincoln Center rovněž pravidelně premiéruje skladby objednané u známých skladatelů včetně Bennyho Cartera, Joea Hendersona, Bennyho Golsona, Jimmyho Heathe, Waynea Shortera, Sama Riverse, Joea Lovana, Chica OʼFarrilla, Freddieho Hubbarda, Charlese McPhersona, Marcuse Robertse, Geri Allen, Erica Reeda, Wallace Roneye a Christiana McBridea i u současných či bývalých členů Jazz at Lincoln Center Orchestra: Wyntona Marsalise, Wycliffa Gordona, Teda Nashe, Victora Goinese, Shermana Irbyho, Chrise Crenshawa a Carlose Henriqueze.

V posledních letech spolupracoval Jazz at Lincoln Center Orchestra s mnoha předními světovými orchestry včetně Newyorské filharmonie, Ruského národního orchestru, Berlínské filharmonie, Bostonského, Chicagského a Londýnského symfonického orchestru, Orchestra Esperimentale v brazilském São Paolo a dalších. V roce 2006 Jazz at Lincoln Center Orchestra spolupracoval s ghanským kolektivem bubeníků Odadaa! pod vedením Yacuba Addyho na provedení skladby Congo Square zkomponované Marsalisem a Addym a věnované Marsalisovu rodnému městu New Orleans. Marsalisovu Swingovou symfonii provedl Jazz at Lincoln Center Orchestra v roce 2010 s Berlínskou filharmonií, s Newyorskou filharmonií a rovněž s Filharmonií Los Angeles v roce 2011. Swingová symfonie je společnou objednávkou filharmoniků v New Yorku, Berlíně a Los Angeles a londýnského Barbican Centre.

Jazz at Lincoln Center Orchestra figuroval v posledních pár letech v řadě koncertních a edukačních rezidencí ve francouzském Vienne, v italské Perugii, v Londýně, ve švýcarském Lucernu, v Berlíně, v japonské Jokohamě i jinde.

Televizní přenosy programů Jazz at Lincoln Center napomáhají rozšířit povědomí o jedinečných hudebních počinech této organizace. Koncerty Jazz at Lincoln Center Orchestra byly vysílány ve Spojených státech amerických, Anglii, Francii, Španělsku, Německu, České republice, Portugalsku, Norsku, Brazílii, Argentině, Austrálii, Číně, Japonsku, Jižní Koreji a na Filipínách. Orchestr několikrát vystoupil v živém vysílání na satelitním rádiu XM a osm živých koncertů z Lincoln Center bylo přenášeno veřejnoprávními stanicemi PBS po celých Spojených státech. Mezi těmito programy bylo i gala u příležitosti otevření nového sídla Jazz at Lincoln Center (Frederick P. Rose Hall) 18. října 2004 a benefiční koncert Higher Ground Benefit Concert 17. září 2005. Jazz at Lincoln Center zorganizoval Higher Ground Benefit Concert za účelem získání prostředků pro Higher Ground Relief Fund. Tento fond založil Jazz at Lincoln Center a prostředky spravovala Baton Rouge Area Foundation ku prospěchu hudebníků, hudebních podniků a dalších jednotlivců i organizací v New Orleansu a okolí, kteří byli postiženi hurikánem Katrina. Fond poskytl i obecnou humanitární pomoc po hurikánu. Kapela se rovněž objevila na Higher Ground Benefit Concert CD, které vyšlo po koncertě u společnosti Blue Note Records. Jazz at Lincoln Center Orchestra účinkoval v sérii TV programů Great Performances (koprodukce Thirteen/WNET) v pořadu Swingin’ with Duke: Lincoln Center Jazz Orchestra with Wynton Marsalis, který televize PBS vysílala v roce 1999. V září 2002 kabelová televize BET Jazz premiérově uvedla týdenní seriál Journey with Jazz at Lincoln Center dokumentující vystoupení Jazz at Lincoln Center Orchestra v různých koutech světa.

V roce 2015 oznámil Jazz at Lincoln Center založení Blue Engine Records, nové platformy, která zpřístupňuje rozsáhlý archiv koncertních nahrávek jazzovému publiku po celém světě. Label se vedle archivních nahrávek Jazz at Lincoln Center věnuje vydávání nových studiových i živých desek a první nahrávka, Live in Cuba, pořízená na historické cestě Jazz at Lincoln Center Orchestras s Wyntonem Marsalisem do Havany v roce 2010, vyšla v říjnu 2015. Druhý počin Blue Engine, The Bronx Pyramid Carlose Henriqueze, se objevil v září 2016. V prosinci 2015 Jazz at Lincoln Center Orchestra s Wyntonem Marsalisem vydali Big Band Holidays, kde jako hosté vystoupili zpěvačky Cécile McLorin Salvant a René Marie a zpěvák Gregory Porter. Jako další vyšla The Abyssinian Mass, skladba Wyntona Marsalise, v níž účinkovali Jazz at Lincoln Center Orchestra s Wyntonem Marsalisem, Damien Sneed, sedmdesátičlenný gospelový sbor Chorale Le Chateau a jako zvláštní host důstojný otec dr. Calvin O. Butts III. Nahrávka The Music of John Lewis, kde účinkuje klavírista Jon Batiste, se dostala na pulty obchodů v březnu 2017. Doposud bylo do mezinárodní distribuce uvedeno dalších 14 nahrávek, kde účinkuje Jazz at Lincoln Center Orchestra s Wyntonem Marsalisem: Vitoria Suite (2010), Portrait in Seven Shades (2010), Congo Square (2007), Don’t Be Afraid...The Music of Charles Mingus (2005), A Love Supreme (2005), All Rise (2002), Big Train (1999), Sweet Release & Ghost Story (1999), Live in Swing City (1999), Jump Start and Jazz (1997), Blood on the Fields (1997), They Came to Swing (1994), The Fire of the Fundamentals (1993) a Portraits by Ellington (1992).

Skladby

Wynton Marsalis
Symfonie č. 3 "Swing Symphony"
Tak copak vás zajímá?
Zavřít
Zavřít
Tak copak vás zajímá?