1 / 6

a hosté v Rudolfinu • Clarinet Factory
{ "values":{ "cs":"Speciální koncert dechového kvarteta Clarinet Factory a jejich hostů s video projekcí ve Dvořákově síni v rámci dne otevřených dveří České filharmonie a festivalu Open Square. "Nové album Clarinet Factory je lektvar, který vám napumpuje do žil obrovskou energii a vůli vnímat. Nejsilnější momenty nové desky jsou spojeny s folklorním souborem Grunik","en":"Special concert of the Czech wind quartet, featuring their guests, drummer Daniel Šoltis and the Grunik choir, with projection designed by Jindřich Trapl. The concert is a part of the Czech Philharmonic Open day and Open Square festival."},"dtdGuid":"b78fea4e-f149-41a7-93f0-f5de972cb4f1"}
Program
Na koncertě zazní nejen skladby z posledního alba Meadows. Hudbu doprovodí video projekce Jindřicha Trapla.
Účinkující
Clarinet Factory
- Jindřich Pavliš
- Luděk Boura
- Vojtěch Nýdl
- Petr Valášek
Daniel Šoltis
bicí
Grunik
pěvecký sbor
Jindřich Trapl
VJ

Rudolfinum — Dvořákova síň
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: ++420 778 532 539
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.
Zákaznický servis České filharmonie
Tel.: ++420 778 532 539
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz
Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.
„Clarinet Factory dozráli k návratu k přírodním a přirozeným kořenům. Šlo to samo a podvědomě, jen jsme k tomu použili trochu jiné prostředky, než by se dalo čekat.“
- Jindřich Pavliš
Clarinet Factory - tak se jmenuje kvarteto vynikajících klarinetových hráčů z pomezí soudobé i klasické hudby, jazzu, world music, elektroniky. „Směsice komorního jazzu a určitého druhu nové moderní hudby v klasice a k tomu různé vlivy poskládané dohromady způsobem, který je naprosto originální, unikátní a neotřelý. Byli skvělí.“ řekl o nich respektovaný americký publicista a producent Gerald Seligman po jejich vystoupení na Colours of Ostrava. Přidali se k němu tehdy i další přítomní odborníci a po vystoupení na veletrhu WOMEX se kvartet dočkal i silného mezinárodního ohlasu, včetně skvělých recenzí v prestižních magazínech.
Hlavní belgický deník Le Soir po vystoupení Clarinet Factory na festivalu homerecords.be v Lutychu napsal: „…hudba bez hranic, která vás uhrane jako kněžka vúdú a jejíž hypnotický nápoj lásky vás neopustí, dokud si neposlechnete album několikrát po sobě.“
Stejně jako na svém posledním albu Meadows představí se Clarinet Factory i na koncertě ve Dvořákově síni s folklorním sborem Grunik z Beskyd a s bubeníkem výjimečné jazzové formace Vertigo Danielem Šoltisem.
„V Rudolfinu budou mít posluchači ojedinělou příležitost vyslechnout si kromě nás i Grunik, skvělý soubor z děvčat, kterým je naprosto cizí jakýkoliv show byznys nebo úvahy o umění. Musí chodit do školy, hrát třeba ještě i volejbal, starat se o své sourozence nebo občas poslechnout rodiče… O to úžasnější je, jak skvěle zpívají a naprosto nezištně pěstují tradici lidového pěveckého projevu, no... spíše uhrančivého jekotu,” usmívá se (klarinetista) Jindra Pavliš. “Je to ryzí nářez, u kterého vám vstanou chlupy na zádech,” dodává.
Koncerty Clarinet Factory jsou vždy do detailu prokomponované a přizpůsobené atmosféře prostoru a času, ve kterém se odehrávají. Proto i v Rudolfinu se o vizuální složku založenou na projekcích a V-jayingu postará Jindřich Trapl.
Účinkující

vítězové Classic Prague Awards v kategorii Crossover (2017)
po osmi letech jediný český soubor, kterému se podařilo nominovat na showcase na WOMEX (2015)
hosté pražského vystoupení Bobbyho McFerrina (2009 + 2015)
vítězové silně obsazené soutěže International Songwriting Competition v Nashvillu (US) - 2005
Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory, které v roce 2014 slavilo dvacet let na scéně, se váží k době studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr "Pepíno" Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti.
Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem.
Mezi další milníky v kariéře Clarinet Factory pak patří hudba k filmům Hidden Things, Rodina je základ státu (2011) či Smrtelné historky – část Maják (2016), vítězství v prestižní soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu se skladbou Orlík. Od roku 2014 vystupují Clarinet Factory pravidelně také s taneční skupinou VerTeDance ve společném projektu „Korekce”, který sklízí úspěchy a skvělé recenze po celé Evropě a od svého vzniku již získal mnoho prestižních cen. (CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2016, TANEČNÍ INSCENACE ROKU 2014 / HERALD ANGEL AWARD 2015 / MESS FESTIVAL AWARD 2015 …).