Fotografie ilustrujicí stránku  Mistrovský kurz Christian Tetzlaff

Christian Tetzlaff • Mistrovský kurz


Česká filharmonie

Mistrovské kurzy s výtečnými sólisty České filharmonie. Pro studenty nejen hudebních a základních uměleckých škol a širokou veřejnost. Aktivní účastníci kurzu jsou vybráni na základě strukturovaného uměleckého životopisu, navrženého repertoáru a doporučení pedagogů. Chcete-li se aktivně zúčastnit mistrovského kurzu, vyplňte on-line registrační form

Vzdělávací programy
Délka programu 2 hod

Program

  • Uzávěrka přihlášek pro aktivní účastníky je 22. 9. 2017.
  • Podle počtu zájemců o aktivní účast na kurzu budou následně uchazeči včas informováni o dalším průběhu výběrového řízení (případná živá přehrávka).
  • Pro studenty je vstup volný, ale je nutné vyzvednout si vstupenku v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (vstupenka bude vydána proti studentskému dokladu). Volnou vstupenku nelze zakoupit online. Vstupenku je nutné si vyzvednout v dostatečném časovém předstihu, tj. nejpozději půlhodinu před začátkem kurzu.
  • Pro veřejnost je jednotné vstupné 250 Kč.

Účinkující

Christian Tetzlaff
housle

Fotografie ilustrujicí událost Christian Tetzlaff Mistrovský kurz

Rudolfinum — Dvořákova síň

23. 11. 2017  čtvrtek 10.00
Nelze objednat online

Vstup pro studenty je volný (s povinností vyzvednout si v předstihu volnou vstupenku v pokladně ČF v Rudolfinu, online prodej není možný). Volná vstupenka nelze zakoupit online.

Pro ostatní veřejnost vstupné 250 Kč. Prodej vstupenek v pokladně ČF v Rudolfinu nebo on-line na www.ceskafilharmonie.cz. Rezervace on-line nebo přes zákaznický servis ČF.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Vstup pro studenty je volný (s povinností vyzvednout si v předstihu volnou vstupenku v pokladně ČF v Rudolfinu, online prodej není možný). Volná vstupenka nelze zakoupit online.

Pro ostatní veřejnost vstupné 250 Kč. Prodej vstupenek v pokladně ČF v Rudolfinu nebo on-line na www.ceskafilharmonie.cz. Rezervace on-line nebo přes zákaznický servis ČF.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Účinkující

Christian Tetzlaff  housle
Christian Tetzlaff

Christian Tetzlaff se již mnoho let řadí k nejvyhledávanějším houslistům a nejvíce strhujícím hudebníkům na klasické hudební scéně. Tim Ashley v britském deníku Guardian o jeho interpretaci Beethovenova Houslového koncertu za řízení Daniela Hardinga napsal: „Nejúžasnější provedení, co jsem kdy slyšel.“

Koncerty Christiana Tetzlaffa se často stávají existenciálním zážitkem jak pro interpreta, tak pro publikum, a dobře známé skladby se naráz jeví v úplně novém světle. Vedle toho umělec mnohdy obrací svou pozornost k pozapomenutým mistrovským kusům, například k Houslovému koncertu Josepha Joachima, který Tetzlaff úspěšně propagoval, a usiluje rovněž o prosazení důležitých nových děl do repertoáru: příkladem může být Houslový koncert Jörga Widmanna, který provedl ve světové premiéře. Tetzlaff má mimořádně široký repertoár a dává asi 100 koncertů ročně. Byl rezidenčním umělcem u Berlínských filharmoniků, po několik sezon se podílel na koncertní řadě s orchestrem Metropolitní opery v New Yorku za řízení Jamese Levina a pravidelně pohostinsky vystupuje s takovými orchestry, jako jsou Vídeňská a Newyorská filharmonie, orchestr Concertgebouw a přední londýnské orchestry, to vše ve spolupráci se špičkovými dirigenty, mezi něž se řadí Andris Nelsons, Robin Ticciati a Vladimir Jurowski.

Vedle umělcova houslového mistrovství jsou tu ještě další faktory, které činí tohoto hudebníka, narozeného v roce 1966 v Hamburku a nyní žijícího s rodinou v Berlíně, jedinečným. Hudební text chápe doslova, hudbu pojímá jako jazyk a velká díla vnímá jako vyprávění odrážející existenciální zážitky. Možná je to nabíledni, ale v každodenní rutině koncertního života se jedná o neobvyklý přístup.

Christian Tetzlaff se snaží hudební text sledovat tak věrně, jak je to jen možné, a díky tomu dobře známé skladby často zaznívají v nové jasnosti a bohatosti. Jako houslista se snaží „zmizet“ za dílem, což paradoxně činí jeho interpretace krajně osobními.

Odvaha riskovat, skvělá technika, otevřenost a životní vnímavost – to jsou klíčové aspekty jeho přístupu. Christianovým učitelem na Hudební akademii v Lübecku byl Uwe-Martin Haiberg, pro nějž je hudební interpretace právě to, co poskytuje klíč k technice houslové hry, a nikoliv naopak. V roce 1994 založil Christian Tetzlaff své vlastní smyčcové kvarteto a komorní hudba pro něj zůstává stejně důležitá jako sólistická práce, ať už s orchestrem nebo bez něj. Tetzlaffovo kvarteto získalo řadu cen včetně „Diapason d’or“ a trio, v němž vystupuje se sestrou Tanjou Tetzlaff a klavíristou Larsem Vogtem, bylo nominováno na cenu Grammy. Christian Tetzlaff rovněž obdržel mnohé ceny za své sólové kompaktní disky. V září 2017 vyšla jeho sólová novinka: nahrávka Bachových Sonát a partit. Tetzlaff hraje na nástroj vyrobený německým houslařem Peterem Greinerem a učí pravidelně na akademii v Kronbergu.

V sezoně 2017/2018 vystoupí na čtyřech kontinentech, mj. s Pittsburghským symfonickým orchestrem, tokijským symfonickým orchestrem NHK, Izraelskou filharmonií, Londýnským symfonickým a Londýnským filharmonickým orchestrem, Českou filharmonií a orchestrem Tonhalle v Curychu pod taktovkou dirigentů jako Zubin Mehta, sir Simon Rattle, Paavo Järvi, Manfred Honeck a Robin Ticciati.

S Tetzlaffovým kvartetem, v triu s Tanjou Tetzlaff a Larsem Vogtem či sólově pak vystoupí v New Yorku, Londýně, v sále Labské filharmonie v Hamburku a v sále Pierra Bouleze v Berlíně.

Tak copak vás zajímá?
Zavřít
Zavřít
Tak copak vás zajímá?