Česká filharmonie
Zahajovací koncert 122. sezony

Česká filharmonie

Při zahájení sezony vystoupí poprvé s Českou filharmonií světová houslová hvězda Leonidas Kavakos. Řecký houslista a dirigent patří k nejvýraznějším hudebním osobnostem současnosti. Je držitelem řady prestižních hudebních ocenění a pravidelným sólistou Berlínských, Vídeňských či Mnichovských filharmoniků.

Koncert z řady LS
Délka programu 2 hod 15 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

V minulé sezoně byl rezidenčním umělcem Newyorské filharmonie, s níž mimo jiné premiéroval Houslový koncert Lery Auerbach. V roce 2015 byl Leonidas Kavakos sólistou prestižního Evropského koncertu Berlínských filharmoniků a loni absolvoval americké turné se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu a Marisem Jansonsem.

Svůj První houslový koncert napsal Dmitrij Šostakovič pro Davida Oistracha. Při tvorbě s ním dílo podrobně konzultoval a výsledek je díky tomu znamenitý po hudební i nástrojové stránce. Premiéru hrál David Oistrach roku 1955 s Leningradskou filharmonií a Jevgenijem Mravinským a koncert se setkal od začátku s úspěchem. V první větě vzdává Šostakovič poctu Elgarovu Violoncellovému koncertu, ve druhé větě používá tóny DSCH jako svůj hudební portrét a ve třetí větě staví proti sobě téma své Sedmé a Beethovenovy Páté symfonie.

Čtvrtá symfonie patří k Mahlerovým nejhranějším. Jejím hlavním tématem je píseň „Das himmlische Leben“ (Nebeský život) ze sbírky Chlapcův kouzelný roh. Celá symfonie se točí kolem tematického materiálu zmíněné písně, která zazní v podání sólového sopránu v závěrečné čtvrté větě.