Fotografie ilustrujicí stránku  ČSKH V. Gluzman, E. Sinaisky

ČSKH

V. Gluzman, E. Sinaisky

Český spolek pro komorní hudbu

Houslový recitál

Český spolek pro komorní hudbu
Program

Arvo Pärt
Fratres

Richard Strauss
Sonáta Es dur pro housle a klavír

Igor Stravinskij
Italská suita

Ernest Bloch
Baal Shem – suita

Mario Castelnuovo-Tedesco
Figaro

Účinkující

Vadim Gluzman
housle

Evgeny Sinaisky
klavír

Fotografie ilustrujicí událost ČSKH V. Gluzman, E. Sinaisky
Rudolfinum — Dvořákova síň

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  ++420 778 532 539

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Účinkující

Vadim Gluzman  housle
Vadim Gluzman

Mimořádné mistrovství Vadima Gluzmana oživuje slavnou tradici houslového umění 19. a 20. století. Gluzmanův široký repertoár zahrnuje novou hudbu a jeho interpretace zaznívají po celém světě v živých přenosech i prostřednictvím pozoruhodné a hojně oceňované diskografie pořizované exkluzivně pro nahrávací společnost BIS.

Izraelský houslista pravidelně vystupuje s předními orchestry včetně Berlínských filharmoniků, Bostonských symfoniků, Filadelfského orchestru, Izraelské filharmonie, Londýnských symfoniků a orchestru lipského Gewandhausu. Gluzman se těší ze spolupráce s mnoha čelnými dirigenty našeho věku. Vystoupil mj. na festivalech ve Verbieru, Tanglewoodu, Ravinii, Lockenhausu a na North Shore Chamber Music Festival v Chicagu, který založil s klavíristkou Angelou Yoffe, svou ženou a recitálovou partnerkou.

Mezi zlaté hřeby sezony 2016/2017 se zařadily koncerty na londýnském festivalu Proms se Symfonickým orchestrem BBC za řízení Edwarda Gardnera, s Chicagskými symfoniky pod taktovkou Neeme Järviho, s Labskou filharmonií Severoněmeckého rozhlasu v Hamburku vedenou Christophem von Dohnányi, s Německým symfonickým orchestrem Berlín za řízení Tugana Sochijeva a Pařížským orchestrem dirigovaným Jurajem Valčuhou. Gluzmanovo turné po Spojených státech amerických s Komorním orchestrem Orpheus mělo zastávku v newyorské Carnegie Hall. Vedle toho Gluzman hrál s Baltimorskými symfoniky, orchestrem NHK v Tokiu, Filharmonickým orchestrem francouzského rozhlasu v Paříži i jinde. Pod Gluzmanovým vedením proběhly koncerty Komorního orchestru Franze Liszta a Komorního orchestru ProMusica ve městě Columbus ve státě Ohio, kde byl již třetím rokem tvůrčím partnerem a hlavním hostujícím umělcem.

V uplynulé sezoně představil Gluzman ve světových premiérách nové koncerty, které pro něj napsaly dvě komponistky patřící mezi nejdůležitější skladatele současnosti: Trojkoncert pro housle, violoncello a bajan Sofie Gubajduliny ve spolupráci s Elsbeth Moser, Nicolasem Altstaedtem a Filharmonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu v Hanoveru za řízení Andrewa Manze a Koncert pro housle a violoncello Jeleny Firsové po boku Johannese Mosera a Německého symfonického orchestru Berlín pod taktovkou Tugana Sochijeva. Premiérově Gluzman provedl a nahrál i další díla Gubajduliny, Giji Kančeliho, Peterise Vaskse, Michaela Daughertyho a nejnověji Lery Auerbach.

Nejčerstvější CD Vadima Gluzmana pro label BIS s Estonským národním orchestrem za řízení Neeme Järviho nabízí Houslové koncerty č. 1 a 2 jakož i Sonátu pro sólové housle Sergeje Prokofjeva. Za svou bohatou diskografii pro BIS získal Gluzman mnohá ocenění včetně nahrávky roku časopisu Diapason d’Or, Gramophone’s Editor’s Choice a velmi uznávané Choc de Classica časopisu Classica. The Strad, BBC Music Magazine a ClassicFM vybraly umělcovy nahrávky za CD měsíce.

Gluzman se narodil v roce 1973 v tehdejším Sovětském svazu a hře na housle se učil od sedmi let. Studoval nejprve v Lotyšsku a v Rusku a v roce 1990 se přestěhoval do Izraele, kde studoval u Yaira Klesse. Ve Spojených státech se vzdělával u Arkadije Fomina v Dallasu a na Juilliard School u Dorothy DeLay a Masao Kawasakiho. V raných fázích své kariéry se Gluzman těšil podpoře Isaaka Sterna, který mu byl rádcem a povzbuzoval jej až do své smrti v roce 2001. Roku 1994 získal Gluzman přestižní Henryk Szeryng Foundation Career Award.

Vadim Gluzman hraje na legendární Stradivariho nástroj „ex-Leopold Auer“ z roku 1690, který mu ve své štědrosti dlouhodobě zapůjčila chicagská Stradivariho společnost.

Evgeny Sinaisky  klavír