Česká filharmonie
Sol Gabetta

Česká filharmonie

Violoncellový koncert e moll je pozdním dílem Edwarda Elgara a má zádumčivý až elegický charakter. Přestože jej hráli přední violoncellisté včetně Pabla Casalse, široké popularity dosáhl až díky nahrávce legendární violoncellistky Jacqueline du Pré. Sólistka večera, Argentinka Sol Gabetta, je laureátkou Čajkovského soutěže v Moskvě, mnichovské ARD

Koncert z řady A
Délka programu 1 hod 45 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Reformační symfonie Felixe Mendelssohna‑Bartholdyho odkazuje ke 300. výročí Augsburského vyznání, jednoho ze základních lutheránských spisů, kterému byla věnována. Kvůli zdravotním obtížím ji Mendelssohn bohužel dokončil pozdě a nemohla být proto provedena při oslavách, které organizoval pruský král Fridrich Vilém III. Ačkoli se jedná o  Menelssohnovu v pořadí druhou symfonii, byla označena číslem pět, protože se dočkala vydání až 21 let po autorově smrti. V první a třetí větě cituje Mendelssohn tzv. Drážďanské amen, sekvenci šesti tónů, kterou užívaly drážďanské chrámové sbory v 19. století. Později toto téma použili Richard Wagner, Anton Bruckner, Gustav Mahler, Manuel de Falla nebo Alexander Skrjabin. Druhá věta je půvabné a nápadité scherzo a finále je založeno na Lutherově chorálu „Ein feste Burg ist unser Gott“ (Bůh je náš pevný hrad).

Violoncellový koncert e moll je pozdním dílem Edwarda Elgara a má zádumčivý až elegický charakter. Přestože jej hráli přední violoncellisté včetně Pabla Casalse, široké popularity dosáhl až díky nahrávce legendární violoncellistky Jacqueline du Pré. Sólistka večera, Argentinka Sol Gabetta, je laureátkou Čajkovského soutěže v Moskvě, mnichovské ARD a držitelkou Gramophone Award pro mladé umělce. Má za sebou úspěšné debuty s Berlínskou a Losangeleskou filharmonií a evropské turné s Concertgebouw Orchestra Amsterdam ji loni zavedlo na salcburský či lucernský festival. Koncert zahájí hravá Barberova předehra inspirovaná hrou Richarda Brinsleyho Sheridana Škola pomluv. David Zinman se do Prahy vrací po úspěšných koncertech v předminulé sezoně.

 

Preludia k večerním koncertům se ve středu, čtvrtek i pátek budou konat v Sukově síni.