Česká filharmonie
Gautier Capuçon

Česká filharmonie

Gautiera Capuçona pojí se Semjonem Byčkovem dlouholeté přátelství a také fakt, že oba jsou doma v Paříži. Dalo by se říci, že tento program je dvojím přátelským setkáním: Byčkova s Capuçonem a Dvořáka s Čajkovským.

Koncert z řady A
Délka programu 1 hod 45 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Oba skladatelé se potkali v Praze roku 1888, kdy tu Čajkovskij řídil dva koncerty ze svých skladeb, jichž se Antonín Dvořák osobně účastnil. První z nich byl v Rudolfinu, druhý v Národním divadle. Čajkovskij na oplátku další den vyslechl při koncertě Umělecké besedy Dvořákův Klavírní kvintet A dur, který se mu podle zápisu v deníku velmi líbil. Přijal také pozvání ke Dvořákům na oběd a oba skladatelé si poté vyměnili několik dopisů. Když v prosinci 1888 dirigoval Čajkovskij v Národním divadle první provedení opery Evžen Oněgin mimo Rusko, byl Dvořák opět přítomen a potěšil Čajkovského dopisem, v němž operu upřímně a zasvěceně chválí: „S radostí doznávám, že Vaše opera na mě udělala velice hluboký dojem, takový, jaký očekávám od pravého uměleckého díla, a neváhám říci, že dosud žádná z Vašich kompozic se mi tak nelíbila jako Oněgin.“

K uměleckému profilu sólisty Gautiera Capuçona patří, kromě pravidelných vystoupení s nejlepšími orchestry světa, také bohaté komorní aktivity. Jako komorní partner se Gautier Capuçon objevuje po boku pianistů Daniela Barenboima, Marthy Argerich, Franka Braleye nebo Jean-Yves Thibaudeta. Spolupracuje také s houslisty Lisou Batiashvili, Leonidem Kavakosem a pochopitelně se svým bratrem Renaudem. Dvořákův Violoncellový koncert nahrál v roce 2009 s dirigentem Paavem Järvim.