Česká filharmonie
David Robertson

Česká filharmonie

Druhý večer abonentní řady C svede dohromady Ludwiga van Beethovena jako mladého skladatele, který okouzlí svým talentem noblesní Vídeň, a Bélu Bartóka, jenž na sklonku života komponuje jedno ze svých posledních děl, Violový koncert.

Koncert z řady C
Délka programu 1 hod 30 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Preludium - 18:30 Sukova síň

Druhý večer abonentní řady C svede dohromady Ludwiga van Beethovena jako mladého skladatele, který okouzlí svým talentem noblesní Vídeň, a Bélu Bartóka, jenž na sklonku života komponuje jedno ze svých posledních děl, Violový koncert. Za Beethovenovou První symfonií stojí jeho mecenáš a patron, baron Gottfried van Swieten, zatímco Bartók píše koncert na žádost interpreta, skotského violisty Williama Primrose. Svěží a energickou symfonií se Beethoven hrdě hlásí ke svému učiteli Josephu Haydnovi, jemuž je rovnocenným partnerem v množství a originalitě silných hudebních nápadů. Bartók ve Violovém koncertu zúročí kompoziční mistrovství celého života, dílo však nemůže dokončit. Nachází se v závěrečném stádiu leukémie, a přestože Williamu Primrosovi píše, že má koncert prakticky hotový, dokončuje ho až Bartókův přítel Tibor Serly a později skladatelův syn Peter s americkým houslistou Paulem Neubauerem.

Koncert otevře Hudba pro ansámbl a orchestr Steva Reicha psaná na objednávku Losangeleské filharmonie, jejíž premiéru řídila Susanna Mälkki. Reich pracuje s rozšířenou podobou barokního concerta grossa, v němž je dvacet sólových nástrojů včetně vibrafonu a dvou klavírů. Tempo pětivěté skladby zůstává po celou dobu stejné, mění se jen délky not v pulzaci obou klavírů. Tematicky vychází z Reichovy dřívější skladby Runner.