Česká filharmonie
Kirill Gerstein

Česká filharmonie
© Marco Borggreve

Změna interpreta: Jean-Yves Thibaudeta nahradí v Čajkovského Klavírním koncertu b moll sólista Kirill Gerstein.

Čajkovského Serenáda pro smyčce, Francesca da Rimini i První klavírní koncert jsou součástí nahrávacího projektu České filharmonie pro společnost Decca.

Upozorňujeme posluchače, že ze všech tří koncertů je pořizován zvukový záznam. Omlouváme se proto za větší počet mikrofonů na pódiu a v jeho okolí a zároveň prosíme o zvýšenou pozornost při kontrole vypnutí mobilních telefonů.

Koncert z řady A
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1 Alšovo nábřeží 12 110 00
st 7. 6. 2017 / 19.30
čt 8. 6. 2017 / 19.30
9. 6. 2017 / 19.30

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Serenádu pro smyčce dokončil Čajkovskij v roce 1880 a její veřejnou premiéru dirigoval o rok později v Petrohradě český skladatel a dirigent Eduard Nápravník. Stylově v ní vychází z hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Symfonická fantazie Francesca da Rimini je naproti tomu inspirována Dantem a nese stopy lisztovského vlivu. Autor ji napsal za méně než tři týdny během své návštěvy Bayreuthu na podzim 1876. Tragédii Francesky da Rimini ztvárnil Dante v pátém zpěvu svého Pekla. Vypravěč v něm potkává stín Francesky da Rimini, šlechtičny, která se zamilovala do bratra svého krutého manžela. Když manžel milence objevil, byli zabiti a uvrženi do Pekla. Ve svém zatracení jsou navždy chyceni v kruté bouři a zmítáni druhým kruhem Pekla, aniž by se kdykoli znovu dotkli země.

Prostřední část sugestivně líčí hluboký cit obou milenců a v závěru slyšíme moment vraždy znázorněný kontrabasy a činely, které následují horny v tématu připomínajícím requiem. Čajkovskij na konci zanechává posluchače v šoku obklopené zlověstným orchestrálním tutti.

Preludium:

Ve středu, čtvrtek i pátek se preludium bude konat v Sukově síni.