Česká filharmonie
Jiří Bělohlávek

Česká filharmonie
Jiri Belohlavek_(c)_PetraHajska

"Velmi sympatické bylo, že Jiří Bělohlávek využil každé sebemenší možnosti, jak partituru prosvětlit a provzdušnit, a to především v místech, kde se uplatňovaly sólové nástroje. Bezpečně formované gradační oblouky směřovaly k dokonale vystavěným vrcholům, v nichž se skvěle uplatnil lesk plného orchestrálního zvuku, ale neméně působivá byla na druhé straně také okouzlující, mnohdy až snová pianissima."

Věroslav Němec, Harmonie

Koncert z řady A
Délka koncertu 1 hod 45 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1 Alšovo nábřeží 12 110 00
st 11. 1. 2017 / 10.00 / Generální zkouška
st 11. 1. 2017 / 19.30
čt 12. 1. 2017 / 19.30
13. 1. 2017 / 19.30

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Lednové koncerty cyklu A přinesou nesmírně zajímavé sólové vystoupení, k němuž dal popud šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Když se před třemi lety do konkurzu na koncertního mistra violoncell přihlásili Václav Petr, Eduard Šístek a Ivan Vokáč, měla konkurzní komise nelehkou práci. Vybrat z těchto tří vynikajících hráčů jediného vítěze bylo skoro nemožné. Přestože zvítězil Václav Petr, podařilo se České filharmonii udržet i oba zbývající skvělé violoncellisty, Ivana Vokáče a Eduarda Šístka. Dnes jsou všichni tři již stálými členy naší violoncellové skupiny.

Jak napovídá název Pendereckého skladby „Concerto grosso pro tři violoncella“, odkazuje se autor formálně k barokní formě corelliovského typu. Obsahově se jedná o moderní dílo, jeho hudební řeč je však srozumitelná a výrazově bohatá. V introdukci se představují sólové nástroje, následuje harmonická část se sólem lesního rohu, divoký pochod, plačtivé adagio, groteskní giocoso, snivé nocturno s houslovým sólem a přes rychlejší intermezzo dospěje skladba do finále s kadencí pro všechny tři sólisty. Concerto grosso vzniklo v letech 2000–2001 na objednávku Charlese Dutoita a symfonického orchestru NHK. Program večera uvede Adagio z Mahlerovy nedokončené 10. symfonie a v druhé půli zazní jedna z nejoblíbenějších symfonií W. A. Mozarta. Přídomek Haffnerova získala podle významné salcburské rodiny, která si ji u autora objednala k příležitosti povýšení Sigmunda Haffnera do šlechtického stavu.