Česká filharmonie
Symfonie Turangalîla

Česká filharmonie

Těžko si lze představit pro Turangalîlu povolanější interprety než Davida Robertsona a Pierre-Laurent Aimarda. Uznávaný americký dirigent David Robertson se Messiaenovým dílem zabývá po celou svoji profesní dráhu a klavírista Pierre-Laurent Aimard je žákem Yvonne Loriod, jež Turangalîlu premiérovala.

Přečtěte si rozhovor s dirigentem Davidem Robertsonem pro on-line magazín České filharmonie.

Koncert z řady A
Délka koncertu 1 hod 30 min
Rudolfinum — Dvořákova síň

Rudolfinum

Česká republika Praha 1 Alšovo nábřeží 12 110 00
st 7. 12. 2016 / 19.30
čt 8. 12. 2016 / 19.30
9. 12. 2016 / 19.30

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

„Dnes nás čeká velký den hudební historie,“ pronesl prý Sergej Kusevickij, když se chystal navštívit premiéru Messiaenovy Symfonie Turangalîla, kterou objednal pro svůj Bostonský symfonický orchestr. Kusevickij šel ve svém vyjádření ještě dál a neváhal označit Turangalîlu za „první milník na hudebním obzoru od Stravinského Svěcení jara“. Přestože reakce kritiků, jak už to bývá, nebyly zdaleka tak jednoznačné, historie dala Kusevickému plně za pravdu. Premiéru neřídil nikdo menší než Leonard Bernstein a u klavíru byla pozdější Messiaenova žena Yvonne Loriod. S kompozicí začal Messiaen už v roce 1945 a o tři roky později dokonce nechal provést tři věty pod jiným názvem na koncertě v Paříži, aby slyšel, jak bude dílo působit. Sám autor nazval Turangalîlu písní lásky a zanechal nám v ní jedno z nejkrásnějších a zvukově nejopojnějších děl 20. století.

Těžko si lze představit pro Turangalîlu povolanější interprety než Davida Robertsona a Pierre-Laurent Aimarda. Uznávaný americký dirigent David Robertson se Messiaenovým dílem zabývá po celou svoji profesní dráhu a klavírista Pierre-Laurent Aimard je žákem Yvonne Loriod, jež Turangalîlu premiérovala. Samotný Aimard zvítězil už roku 1973 v Messiaenově klavírní soutěži a Pierre Boulez si ho v pouhých 19 letech vybral jako prvního sólového pianistu svého Ensemble intercontemporain.