Behzod Abduraimov

st 12. 10. 2016 / 19.30
čt 13. 10. 2016 / 19.30
14. 10. 2016 / 19.30

Informace ke vstupenkám a kontakty

Více o vstupenkách

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.:  +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. V červenci a srpnu do 15.00 hod.

Skoro se nechce věřit, že svou první symfonii dokončil Dmitrij Šostakovič v pouhých 19 letech! Napsal ji jako absolventskou práci na Petrohradské konzervatoři. Již při premiéře sklidila symfonie obrovský úspěch a je dodnes považována za jedno z nejlepších Šostakovičových děl. Najdeme v ní nejen mladistvý elán a hravost, ale také výjimečný smysl pro drama a tragiku. Při kompozici ho ovlivnila hudba Igora Stravinského, kterou tehdy objevil, především jeho balet Petruška. V symfonii můžeme slyšet vliv Berga, Schönberga či Richarda Strausse, ale také Šostakovičovu zálibu ve filmech Charlieho Chaplina. Již v této rané symfonii prokazuje Šostakovič vzácnou schopnost přejít ve vteřině od satiry k tragédii, podobně jako to uměli Čajkovskij nebo Mahler.

Haydnova symfonie „Zázrak“ patří do řady jeho dvanácti Londýnských symfonií a byla poprvé provedena v roce 1791. K jejímu názvu se váže zajímavá historie, podle níž při premiéře spadl v sále ze stropu velký lustr. Díky tomu, že se obecenstvo tlačilo vpředu při závěrečném potlesku, podařilo se jim lustru vyhnout a nikdo nebyl zraněn. Název „Zázrak“ tedy nemá nic společného s hudebním obsahem a dokonce se ve skutečnosti váže k symfonii č. 102, nikoli k symfonii č. 96. To však nic nemění na tom, že se jedná o krásné a vyzrálé dílo. Program večera doplní slavný Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, v němž se již potřetí představí českému publiku Behzod Abduraimov.