Miloslav Hejda (1928–1998) patří nesporně k nejvýznamnějším představitelům české trombónové školy. Jako absolvent prof. Jaroslava Ušáka pokračoval v rozvoji jeho vynikajících pedagogických metod a publikoval řadu vlastních didaktických materiálů, etud a drobných skladeb. V letech 1956–92 působil v České filharmonii nejdříve jako hráč na tubu, později patřil k nejvýraznějším sólistům orchestru na basový trombon. Jako významná osobnost svého oboru často zasedal v porotách nejprestižnějších mezinárodních hudebních soutěží pro trombon (Ženeva, Mnichov, Markneukirchen, Praha ad.) Nejzásadnější odkaz však spočívá v jeho pedagogické činnosti. Prof. Hejda vychoval několik generací vynikajících trombonistů, z nichž většina tvoří kompletní skupiny v nejlepších tuzemských, ale i zahraničních orchestrech.
Sdružení hlubokých žesťů (The Czech Philharmonic Low Brass) je sestaveno z prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce České filharmonie. Jde o nejdružnější skupinu tělesa, která se spontánně schází i mimo zaměstnání. Právě tato skutečnost vnukla jejím členům na jednom ze zájezdů do Japonska v roce 2004 myšlenku společně si zamuzicírovat i nad rámec pracovních povinností a kultivovat své interpretační umění v takových sestavách, jejichž interpretační nároky se blíží komorní hře.
Ve světě nejsou podobné soubory neobvyklé. Lahodný, sametový souzvuk a hlavně vyhraněně specifický výraz společné hry několika pozounů a tuby už ocenili nejen posluchači, ale i hudební skladatelé, kteří pro taková seskupení vytvořili řadu originálních skladeb. A protože existuje i řada kvalitních úprav, objevujících známé skladby minulosti v zajímavém, dosud nepoznaném světle, může být repertoár Sdružení hlubokých žesťů pozoruhodně široký.
Soubor vystoupil na významných tuzemských festivalech (Lípa Musica, Dvořákova Praha, Talichův Beroun, Dny soudobé hudby v Praze nebo Svatováclavský hudební festival v Ostravě). Účinkoval však také v japonské Osace a Polsku. Je pravidelným hostem komorních a edukačních cyklů České filharmonie, natáčel pro Český rozhlas a v České televizi opakovaně účinkoval na Adventních koncertech i v živém TV přenosu během udílení cen České filmové akademie Český lev 2014. V témže roce rovněž vydal ansámbl své první profilové Cd s podtitulem Jubileum. Ansámbl čile spolupracuje se současnými autory (Bártek, Bok, Kozel, Lédl, Vejvoda, Zelenka ad.), kteří již seskupení věnovali množství originálních kompozic.