Předvánoční koncert České filharmonie v kinech

Photo illustrating page

15. 12. 2015

Předvánoční koncert pod taktovkou rakouského dirigenta Manfreda Honecka ve dnech 16.–19. prosince 2015 nabídne speciální program složený z kratších skladeb s vánoční tematikou. Sobotní koncert budou moci sledovat i návštěvníci kin ve 14 městech ČR včetně pražského Světozoru.

Přípravy předvánočního koncertu se ujal stálý hostující dirigent České filharmonie Manfred Honeck. Jeho zadání bylo jasné: kratší hudební čísla, která dohromady vytvoří harmonický celek a naladí publikum na vánoční notu.

„Výsledek nás potěšil a překvapil. Dirigent Honeck strávil mnoho hodin zvažováním, posuzováním, posloucháním a kombinováním jednotlivých hudebních přísad, aby pro vytvořil program, který sám o sobě bude malým uměleckým dílem,“ popisuje generální ředitel České filharmonie David Mareček, který bude zároveň provázet sobotním přímým přenosem do kin.

V programu, který jde napříč staletími i národnostmi, zazní například část Bachova Vánočního oratoria, Gloria z Mozartovy Korunovační mše, Schubertovo Ave Maria, slavný Květinový valčík z Čajkovského baletu Louskáček, tři části Brittenovy kantáty Chvála koled, výběr z opery Hry o Marii Bohuslava Martinů a vše vyvrcholí v Halleluja z Händelova Mesiáše.

„Způsob, jakým se Vánoce odrážely v hudbě, se během let proměňoval a je zajímavé sledovat, jak se jednotliví skladatelé nechali ovlivňovat svým kulturním zázemím. Bach jistě nebyl první, kdo téma Vánoc pojednal, ale byl jedním z nejslavnějších a jeho Vánoční oratorium nemůže chybět. Program koncertu sleduje časovou linii k Haydnovi, Mozartovi, romantismu až po současnost,“ vysvětluje neotřelou dramaturgii dirigent Manfred Honeck.

Také obsazení bude velkolepé – Pražský filharmonický sbor doplní brněnský dětský sbor Kantiléna, kvartetu sólistů bude vévodit Simona Houda-Šaturová. Z dalších pěvců se představí například tenorista Peter Berger.

„Loňský úspěch historicky prvních přenosů České filharmonie nás inspiroval k další spolupráci. Předvánoční koncert bude náš společný dárek divákům v době adventu,“ říká Ivo Andrle, ředitel distribuce Aerofilms, která zajistí sobotní satelitní přenosy do kin.

Stejně jako loni nahlédnou návštěvníci kin do zákulisí Rudolfina. V úvodu a o přestávce se prostřednictvím kamer podívají mezi rozezpívávající se pěvce v čerstvě zrekonstruované Sukově síni, následovat budou rozhovory s účinkujícími. Celý přenos bude snímat deset kamer. Obraz v HD rozlišení bude opatřen špičkovým zvukem.

Společnost Aerofilms odstartovala spolupráci s Českou filharmonií v říjnu 2014. Jednalo se o vůbec první přímý přenos koncertu do kin v České republice. Česká filharmonie tehdy vsadila na českou hudební klasiku a respektovanou osobnost šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Hlavním programem loňského říjnového koncertu byla Dvořákova Novosvětská, před Vánocemi pak zazněla v téměř padesáti kinech Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Tento hudební symbol českých Vánoc letos zopakuje ze záznamu pražské Bio Oko a semilské kino Jitřenka.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Luděk Březina
PR manager
Česká filharmonie
+420 736 605 620
ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

The best of the Rudolfinum


5 times a year directly to your e-mail.
Join 9500+ readers.

Your e-mail is safe with us. One-click logout.

Close
What are you looking for?