Jitka Kokšová

Členkou České filharmonie ve skupině 2. houslí jsem od 1. října 2004.

Studium


Na housle jsem začala hrát ve 4 letech, kdy jsem chodila do ZUŠ k p. prof. M. Mickové. Poté jsem studovala na Pražské konzervatoři u p. prof. O. Lébra a p. prof. J. Foltýna. Svá studia jsem dokončila na HAMU u p. prof. A. Moravce. Mezitím jsem se účastnila stáže v Gustav Mahler Jugendorchester pod dirigentem Claudiem Abbadem a kurzů orchestrální i komorní hry v Pommersfeldenu.

Když nejsem v Rudolfinu...


Má hudební činnost započala po studiích ve Filharmonii Hradec Králové. Poté jsem 13 let hrála ve skupině I. houslí ve Státní opeře Praha, kde jsem později zastávala funkci 1. zástupce koncertního mistra. Další pracovní příležitostí pro mne bylo angažmá do Národního divadla na tutéž pozici. Jako zástupce koncertních mistrů jsem měla častou příležitost zahrát si houslová sóla v operách i baletech, např. v Labutím jezeře od P. I. Čajkovského. V roce 2006–2007 jsem zastávala pozici koncertního mistra v komorním orchestru Národního divadla. V období 1997–2013 jsem sólově vystupovala s komorním orchestrem – Pražští instrumentální sólisté.

Hudba, kterou mám ráda


Všeobecně miluji hudbu Antonína Dvořáka, dokáže uchopit člověka za srdce a nikdy neomrzí. Také mám v oblibě opery od Pucciniho a na Bizetovu operu Carmen nedám dopustit, tím spíše, že jsem ji v úpravě pro housle a orchestr od Sarasateho hrála řadu let.