Jiří Valenta


Nástroj
kontrabas

Členem České filharmonie
od roku 1985

Jiří Valenta (8. 6. 1955) studoval hru na kontrabas u Miloslava Gajdoše a na Pražské konzervatoři u Františka Pošty. AMU absolvoval u Zdeňka Bendy.

V roce 1978 zvítězil v prvním ročníku Kontrabasové soutěže Františka Gregory v Kroměříži. Po krátkém působení v Symfonickém orchestru FOK je od roku 1985 členem České filharmonie. Je spoluzakladatelem komorních uskupení: Basetti Boemi a filharmonického souboru Virtuosi di basso.

Od roku 1995 je pedagogem Pražské konzervatoře, od roku 2006 vedoucím kontrabasového oddělení. Často bývá porotcem mezinárodních interpretačních soutěží a od roku 2001 vyučuje na Mezinárodních kontrabasových kurzech v Brně, kde také vystupuje sólově.

V roce 2005 uskutečnil samostatný recitál v pražském Rudolfinu a v roce 2008 se zúčastnil třetího světového kontrabasového festivalu ve Wroclavi jako sólista i lektor.

S Janou Holmanovou natočil pro Český rozhlas sonáty Adolfa Míška. Při příležitosti 200.výročí založení Pražské konzervatoře vzniklo ve spolupráci s Martinem Kasíkem CD „200 let českého kontrabasu“.

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?