Česká filharmonie představuje světové interprety a mimořádné projekty 121. sezony

21. 4. 2016

Dirigentský tým

Dirigentský tým České filharmonie povede už v páté sezoně Jiří Bělohlávek, který připraví celkem osm programů. Dva programy bude dirigovat Semjon Byčkov, nový umělecký ředitel Čajkovského projektu. Po jednom programu připraví Jakub Hrůša, nový šéfdirigent Bamberských symfoniků, Američan David Robertson, Fin Sakari Oramo, Rakušan Manfred Honeck, Francouz Stéphane Denève a Američan David Zinman.

V rámci sobotního abonentního cyklu Objevy se ve 121. sezoně představí Venezuelan Manuel López-Gómez, Němec Michael Sanderling, Australan Daniel Smith a Američan Joshua Weilerstein.

 

Světoví sólisté a vynikající čeští umělci

Pro sezonu 2016/2017 získala Česká filharmonie řadu mimořádných sólistů. Mezi vrcholné představitele houslového umění patří bezesporu Joshua Bell, který se představí v Čajkovského houslovém koncertu, a Nikolaj Znaider, který zahraje s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem Mozartův Pátý houslový koncert. Mezi klavíristy jsou nejvíce zastoupeni francouzští umělci: Jean-Yves Thibaudet, Pierre-Laurent Aimard a sestry Katia a Marielle Labèquovy. Kromě nich vystoupí mladá uzbecká hvězda Behzod Abduraimov, Gruzínka Katia Buniatišvili, Rus Denis Kožuchin a Ital Francesco Piemontesi. Svět violoncella zastupuje charismatický Francouz Gautier Capuçon, půvabná Argentinka Sol Gabetta a vítěz Čajkovského soutěže v Moskvě Andrei Ionita. Mezi zpěváky zazáří Bernarda Fink, Christiane Karg, Anu Komsi a Olga Pereťjaťko.

Své pevné místo mají v nové sezoně České filharmonie domácí umělci – hornista Radek Baborák, houslista Jan Mráček, harfistka Jana Boušková a pěvci Adam Plachetka, Pavel Černoch a Jan Martiník. Velkou příležitost dostanou hned tři violoncellisté České filharmonie Václav Petr, Ivan Vokáč a Eduard Šístek, které návštěvníci Dvořákovy síně Rudolfina uslyší v Pendereckého skladbě Concerto grosso.

 

Hlavní dramaturgické projekty

Ve 121. sezoně bude Česká filharmonie pokračovat v uvádění symfonií Bohuslava Martinů pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Petra Iljiče Čajkovského pod uměleckým vedením Semjona Byčkova. Vedle těchto dvou cyklů čekají posluchače ještě tři jednotlivé symfonické počiny – Mahlerova Píseň o zemi s Jiřím Bělohlávkem a pěvci Bernardou Fink a Pavlem Černochem, Messiaenova celovečerní symfonie Turangalîla s klavíristou Pierre-Laurent Aimardem a pod vedením Davida Robertsona a Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, který uvede Jiří Bělohlávek v novém kritickém vydání v původní anglické verzi. Jeho pěvecké obsazení slibuje výjimečný zážitek: sopranistka Lucy Crow, tenorista Andrew Staples, barytonista Derek Welton a basista Jan Martiník.

Mezi další zajímavé projekty patří Mahlerova Pátá symfonie a provedení Janáčkovy Sinfonietty z nově připraveného vydání s Jiřím Bělohlávkem, Berliozova Fantastická s Jakubem Hrůšou a Sibeliova Pátá symfonie se Sakari Oramem. Některé skladby zazní v Praze poprvé. Budou to Pendereckého Concerto grosso pro tři violoncella a orchestr, které vzniklo v roce 2001 na objednávku Symfonického orchestru NHK, a finská skladba Voice Verser, kterou Jukka Tiensuu napsal v roce 2014 pro festival BBC Proms.

 

Edukační projekty

Vzdělávací činnost České filharmonie se bude dále rozvíjet. Oproti 250 akcím pro 40 000 návštěvníků v jubilejní 120. sezoně je na novou sezonu naplánováno 400 akcí pro 55 000 návštěvníků, což v celkovém počtu akcí představuje dvojnásobný nárůst oproti 119. sezoně. Vedle workshopů pro předškoláky, školáky i středoškoláky a vystoupení filharmoniků v menších uskupeních je pro rodiče s dětmi přichystáno opakování „Pikniku“ a „Předmikulášské“. Pokračovat budou pravidelné workshopy v nízkoprahových a komunitních centrech, Společný orchestr filharmoniků a žáků základních uměleckých škol i „Zkouška orchestru“. Na edukační projekty zejména v lokalitách ohrožených sociálním vyloučením získala Česká filharmonie na další tři roky příspěvky z programu EU „Creative Europe“ a od americké nadace „Bader Philanthropies“.

 

Zájezdy

Na pódiích mimo Prahu vystoupí Česká filharmonie v sezoně 2016/2017 celkem sedmadvacetkrát, z toho pětadvacetkrát na koncertech v Asii a Evropě. V říjnu se orchestr po deseti měsících vrátí do Číny. Součástí tohoto téměř třítýdenního turné budou také dva koncerty na prestižním festivalu v Pekingu a jedno vystoupení v akusticky naprosto výjimečném Shanghai Oriental Arts Centre. Vůbec poprvé bude orchestr koncertovat ve zcela nových sálech ve Wu-chanu, Čhang-še a Nankingu.

V Evropě Českou filharmonii čekají koncerty ve Francii, Itálii, Lucembursku, Polsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu, kde orchestr navštíví významné sály v Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Hamburku a Hannoveru.

Z prestižních festivalů zavítá orchestr zejména na Rheingau Musik Festival, Grafenegg Festival, Beethovenfest Bonn, Velikonoční festival Ludwiga van Beethovena ve Varšavě a Dresdner Musikfestspiele.

 

Nahrávání

Prestižní vydavatelství Decca si u České filharmonie objednalo úctyhodných 22 CD. Jde o 16 titulů se skladbami významných českých autorů s Jiřím Bělohlávkem a šest titulů se symfoniemi, koncerty a několika dalšími díly Petra Iljiče Čajkovského se Semjonem Byčkovem. Po Dvořákovském kompletu se v letošním a příštím roce chystá vydání Slovanských tanců, předehry-fantazie Romeo a Julie, Čajkovského Symfonie č. 6 a Dvořákova oratoria Stabat Mater.

Důležitým partnerem na poli audiovizuálního nahrávání je pro Českou filharmonii UNITEL, který začal s nahráváním symfonií Bohuslava Martinů, a nově také berlínská společnost EuroArts, která orchestru již vydala jedno DVD s Mou vlastí a pět DVD s nahrávkami Dvořákových symfonií.

 

Dynamický klub České filharmonie

Česká filharmonie usiluje po vzoru předních zahraničních orchestrů o vytvoření společenství milovníků, přátel a podporovatelů hudby, kteří se chtějí podílet na jejím dalším rozvoji. Zakládá proto Dynamický klub České filharmonie, nazvaný podle dynamiky v hudbě, který by se měl stát platformou pro soukromé dárce. Nechce být elitářským sdružením, naopak vyrůstá z pojetí České filharmonie jako národního klenotu a váží si každého příspěvku bez ohledu na jeho výši. Dynamický klub České filharmonie má čtyři úrovně členství, které jsou pojmenované podle hudebních označení stupňů hlasitosti hudby – piano, mezzoforte, forte a fortissimo. Shromážděné prostředky od soukromých dárců chce Česká filharmonie použít mimo jiné na zajištění programové kvality, na podporu nastupující generace nadějných umělců či na rozvoj edukačních programů.

 

Vizuální styl

Vizuální styl nové sezony vznikl stejně jako loni ve spolupráci se Studiem Najbrt. Navazuje na pietní a lehce ironický styl připravený ke 120. výročí. Dekorativismus i jemné detaily výzdoby Rudolfina posouvá do nových, vyzývavých spojení.

 

Partneři

Česká spořitelna zůstává i ve 121. sezoně generálním partnerem České filharmonie. Spolupráce pokračuje i se společností ŠKODA AUTO, která je tradičním partnerem České filharmonie, a s partnery dobrého zvuku – skupinou PPF a bankou J&T.

 

Mediální partneři

Generálním mediálním partnerem České filharmonie je od 120. sezony Česká televize. Nově se hlavním mediálním partnerem stala skupina Mafra. V sezoně 2016/2017 bude Česká filharmonie dále spolupracovat s Českým rozhlasem, Harmonií, Hudebními rozhledy a Operou Plus.

 

Předprodej vstupenek

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od pondělí 25. dubna 2016. Cena abonmá se pohybuje mezi 400 a 4200 Kč. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 6. června 2016. V novém režimu se budou prodávat jednotlivé vstupenky na veřejné generální zkoušky, a to hromadně na celou sezonu od 5. září 2016.

Abonentní vstupenky bude možné zakoupit na pokladně Rudolfina nebo na www.ceskafilharmonie.cz.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Luděk Březina
PR manager
Česká filharmonie
+420 736 605 620
ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?