Anne-Sophie Mutter zahraje Dvořákův Houslový koncert

23. 4. 2016

„Na Dvořákův koncert s Českou filharmonií se enormně těším. Miluji Prahu, nádhernou Dvořákovu síň i mimořádné umělce v České filharmonii. Moje úzká spolupráce s Manfredem Honeckem, obzvlášť na Dvořákově koncertě, obrovsky stupňuje mé radostné očekávání,“ říká Královna houslí Anne-Sophie Mutter.

Anne-Sophie Mutter se již po čtyři desetiletí řadí mezi přední houslové virtuosy naší doby – v roce 2016 si připomínáme 40. výročí jejího debutu na festivalu v Lucerne, kde jako třináctiletá vystoupila dne 23. srpna 1976. O rok později zahrála pod taktovkou Herberta von Karajana na Salcburských svatodušních koncertech. Koncertuje ve všech významných hudebních centrech světa, přičemž se zaměřuje stejnou měrou na tradiční díla a na budoucnost hudby: premiérovala zatím 24 skladeb. Currier, Dutilleux, Gubajdulina, Lutosławski, Moret, Penderecki a Wolfgang Rihm – ti všichni pro Annu-Sophii Mutter skládali.

Za své četné nahrávky získala Anne-Sophie Mutter řadu ocenění: čtyřikrát Grammy, devětkrát Echo Klassik, Deutschen Schallplattenpreis, Record Academy Prize, Grand Prix du Disque a International Phono Award.

V roce 2008 založila umělkyně „Nadaci Anny-Sophie Mutter“. Cílem práce nadace je poskytovat další podporu elitním mladým umělcům na vzestupu po celém světě. Za tímto účelem houslistka již v roce 1997 založila „Kruh přátel Nadace Anne-Sophie Mutter“.

„Bylo mým velkým přáním, abych to byl já, s kým Anne-Sophie Mutter poprvé vystoupí s Českou filharmonií. Proto mne zcela mimořádně těší, že s touto výjimečnou umělkyní budu moci uvést právě Dvořákův Houslový koncert, který jsme spolu již nahráli na CD s Berlínskými filharmoniky,“ uvádí Manfred Honeck, který po dva roky zastával post hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. A dodává: „Bylo pro mne pochopitelně velkou ctí být prvním hostujícím dirigentem orchestru, jakým je Česká filharmonie. Hlavní hostující dirigent musí vždy představovat doplněk k šéfdirigentovi, a tak se rozumí samo sebou, že vedle běžného repertoáru má a smí uvádět i nápadnější díla, za což jsem osobně velmi rád. Na druhou stranu pro mne bylo důležité, že jsem mohl představovat zejména vídeňskou klasiku prostřednictvím děl Haydna, Mozarta a Beethovena.“

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Luděk Březina
PR manager
Česká filharmonie
+420 736 605 620
ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

To nejlepší z Rudolfina


5x do roka přímo do vašeho e-mailu.
Přidejte se k 9500+ čtenářů.

Váš e-mail je u nás v bezpečí. Odhlášení na jeden klik.

Zavřít
Tak copak vás zajímá?